- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (5)
- CIT (10)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (16)
- Jednolity Plik Kontrolny (2)
- Ochrona sygnalistów (2)
- Ochrona środowiska (8)
- PIT (6)
- Podatki (7)
- Podróże Służbowe (1)
- Polski Ład (12)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (1)
- Psychologia (4)
- Rachunkowość (3)
- Raportowanie schematów podatkowych (3)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (1)
- Szkolenia managerskie (50)
- Środki Trwałe (5)
- VAT (29)
- VAT w branży TSL (1)
- VAT w obrocie międzynarodowym (2)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (18)
- Zatrudnianie cudzoziemców (3)
Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu pewnej kwoty, której wysokość uzależniona jest od poziomu rocznych przychodów. Przy czym nie chodzi o każdy rodzaj przychodów, a wyłącznie o przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej. Ustawodawca nie wskazał natomiast na żadne wyłączenia w zakresie np. art. 27 ust. 8 tej ustawy (metoda wyłączenia progresją) czy art. 27 ust. 9 ww. ustawy (metoda proporcjonalnego odliczenia). Zatem, pod pojęciem „podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 przychodów” użytym w art. 26 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć również przychody, które podlegają opodatkowaniu zgodnie z dwiema metodami unikania podwójnego opodatkowania wymienionymi w art. 27 ust. 8 i ust. 9 tej ustawy.
Przychody opodatkowane w innym kraju wpływają na możliwość stosowania przez pracodawcę ulgi dla klasy średniej. Na potrzeby zbadania możliwości zastosowania „ulgi dla klasy średniej” w danym miesiącu, u pracowników, którzy otrzymują w miesiącu zarówno wynagrodzenie opodatkowane w Polsce, jak i wynagrodzenie opodatkowanie w innym kraju, płatnik weryfikując czy przychody pracownika mieszczą się w przedziale 5 701 zł - 11 141 zł, powinien brać pod uwagę przychody podatnika podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tak więc, pracownik w oddelegowaniu jest rozliczany na ogólnych zasadach narzuconych przez Polski Ład. Przysługuje mu zatem np. ulga dla klasy średniej, a pracodawca powinien porównywać zaliczki na PIT obliczone zgodnie z zasadami 2022 i 2021 - w obu przypadkach wolne od podatku może być jedynie 30% diet. Do celów zwolnienia z PIT należy zliczyć wszystkie dni pobytu pracownika za granicą (także te wolne). W przypadku, gdy pracownik otrzymuje w danym miesiącu kilka wypłat, rozliczenia ulgi dla klasy średniej należy dokonać biorąc pod uwagę wszystkie kolejne wypłaty w danym miesiącu narastająco.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Anulowanie faktury - jakich zasad należy przestrzegać? więcej ›››
- Zwrot podatku dochodowego z zagranicy więcej ›››
- Uzgodnienie warunków korekty więcej ›››
- Koszty studiów MBA w działalności gospodarczej więcej ›››
- Dokumentacja i informacja oraz oświadczenie o cenach transferowych za 2021 rok więcej ›››

