18.07.2011 r.
3 min

Uproszczenie procedury przy rozliczaniu podatku VAT od importu towarów

Ekspert KIP

Skopiuj link
18.07.2011r.
3 min

Ustawodawca artykułem 57 ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dodał ust. 2a i 2b w art. 33a ustawy o VAT. Zgodnie z nowododanym ust. 2a art. 33a ustawy o VAT wymóg przedstawienia przez podatnika dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści. Natomiast zgodnie z ust. 2b tego przepisu oświadczenia, o których mowa w ust. 2a, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Jaka jest konsekwencja nowododanych przepisów?

Do końca czerwca 2011 r. podatnicy, którzy chcieli rozliczać podatek należny oraz naliczony w deklaracji podatkowej byli zobowiązani – w myśl art. 33a ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT – m.in. do przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego, przed którym dokonują formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3 % kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość. Z przepisu tego wynika, że podatnik co 6 miesięcy był zobowiązany do gromadzenia z urzędów skarbowych, jak i ZUS zaświadczeń o braku zaległości w podatkach i składkach na ubezpieczenie społeczne. Wiązało się to z koniecznością podejmowania działań, które wobec braku zaległości u podatników wydawały się nadmiernie uciążliwe i całkowicie zbędne. Od 1 lipca 2011 r. podatnik zamiast gromadzić ww. zaświadczenia z urzędów, wobec braku zaległości lub ich niewielkiej skali (nieprzekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3 % kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach) będzie uprawniony do zastąpienia owych zaświadczeń oświadczeniem, że takich zaległości nie posiada, bądź posiada je, ale w wysokości niższej niż wskazane 3 % kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach. W ww. oświadczeniu podatnik będzie zobowiązany do zawarcia klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Powyższe przepisy uproszczą i ułatwią podatnikom prowadzenie działalności gospodarczej, przyczyniając się równocześnie do odciążenia pracy w administracji skarbowej i ZUS. Niezależnie od możliwości zamiany zaświadczeń na oświadczenia w ww. zakresie należy pamiętać o konieczności ich aktualizacji co 6 miesięcy we właściwym urzędzie celnym.