20.06.2021 r.
4 min

Ustawa o E-commerce trafi do Sejmu

Ekspert KIP

Skopiuj link
20.06.2021r.
4 min

Ustawa dostosowuje polskie regulacje podatkowe i celne do regulacji Unii Europejskiej. Głównym celem ustawy jest uregulowanie sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Do końca czerwca 2021 r. podatnicy z UE mogli korzystać z systemu MOSS, rozwiązania ułatwiającego zapłatę podatku od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, gdy nabywcą był konsument z innego kraju członkowskiego UE.

Ustawa za zmianami do dyrektywy 2006/112/WE tworzy możliwość rejestracji w nowym systemie OSS (One Stop Shop), który dotyczyć będzie nie tylko ww. usług telekomunikacyjnych nadawczych i elektronicznych, lecz również sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z innych krajów członkowskich UE tzw. WSTO łącznie ze sprzedażą wyrobów akcyzowych, których o tej pory nie obejmowała sprzedaż wysyłkowa.

Ponadto w ramach OSS będzie można zarejestrować się w celu rozliczania VAT od usług świadczonych na rzecz konsumentów z innych krajów UE takich jak usługi budowlane architektoniczne dotyczące określonej nieruchomości, wynajmu krótkoterminowego środków transportu np. łodzi, samochodów, czy motocykli.

Ustawa przewiduje również rewolucję w rozliczaniu towarów importowanych na rzecz konsumentów. Zostanie zlikwidowane zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Import towarów z państw trzecich na rzecz unijnych konsumentów w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro będzie zwolniony od podatku, o ile sprzedawca lub interfejs elektroniczny zarejestruje się w nowo powstającym systemie IOSS (Import One Stop Shop).

Zostanie wprowadzona kolejna uproszczona procedury rozliczania VAT z tytułu importu towarów w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro (gdy nie będzie stosowana procedura IOSS), która będzie dostępna dla podmiotów zgłaszających towary organom celnym (operatorów pocztowych, kurierów, podatników posiadających status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego np. agencji celnych), zobligowanych do poboru podatku VAT od osób dla których towary są przeznaczone i zgłoszenia tego podatku w deklaracji miesięcznej i dokonania wpłaty pobranego podatku od odbiorcy przesyłki.

Ponadto ustawa nałoży na podatników ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego dokonywanie na terytorium UE określonych dostaw towarów i świadczenie określonych usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (konsumentów) obowiązku prowadzenia i udostępniania na żądanie właściwemu organowi podatkowemu ewidencji zawierającej określone informacje na temat tych ułatwianych transakcji i dokonujących je podmiotów.

Ustawa trafi obecnie do Sejmu, który ma zaplanowane posiedzenie w dniach 23-24 czerwca 2021 r. Następnie ustawa zostanie przesłana do Prezydenta, który będzie miał jedynie kilka dni na jej akceptację, bowiem od 1 lipca br. przepisy dotyczące E-commerce mają wejść w życie nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Pisaliśmy wcześniej, że od przyjęcia tej ustawy zależy również terminowe przyjęcie wielu rozporządzeń dotyczących m.in. podatku VAT w tym przede wszystkim rozporządzenia zmieniającego sposób prowadzenia ewidencji dla celów VAT (JPK_VAT).

Na zapoznanie się z ostatecznymi przepisami i dostosowanie się do nowych regulacji zostanie podatnikom jedynie kilka dni czerwca.

Wojciech Zajączkowski