03.12.2021 r.
3 min

Utrata statusu małego podatnika w CIT

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.12.2021r.
3 min

Stawka 9 % podstawy opodatkowania ma więc zastosowanie wyłącznie do podatników będących "małymi podatnikami", u których przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) osiągnięte w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro. Po przekroczeniu tego limitu podatnik traci prawo do obniżonej stawki podatku. (art. 4a pkt 10 ustawy o CIT). Preferencyjną stawką podatkową mogą podlegać wyłącznie przychody (dochody) inne niż z zysków kapitałowych. Jednak do wskazanego limitu przychodów zalicza się przychody podatkowe, w tym zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ustawy o CIT, a także przychody z zysków kapitałowych określone w art. 7b ustawy o CIT (przychody z zysków kapitałowych).

Sformułowanie "wartość przychodu ze sprzedaży" nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie należy tego pojęcia utożsamiać z pojęciem przychodu podatkowego. Przy obliczaniu powyższego limitu należy uwzględnić wszelkie przychody ze sprzedaży danego podatnika, w tym także zwolnione od podatku dochodowego, z wyłączeniem przychodów osiąganych z innego tytułu niż sprzedaż, np. uzyskane odszkodowania, odsetki od środków finansowych na rachunku bankowym, dotacje, dopłaty lub refundacje kosztów.

Wstępne ustalenie dochowania warunków stosowania obniżonej stawki podatku na etapie rozpoczynającego się roku podatkowego 2022 nie pozwala na stwierdzenie, że ta stawka będzie właściwa dla tego roku podatkowego, ponieważ przekroczenie limitu wartości przychodów, określonego w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT ( tj. 2 000 000 euro), prowadzi w sposób jednoznaczny do opodatkowania dochodów osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym 2022 według stawki podstawowej, a zatem stawki wskazanej w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, tj. w wysokości 19%.

Jeśli nastąpi w ciągu roku podatkowego przekroczenie progu określonego w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT (2 mln Euro) to podatnik nie będzie zobowiązany do korygowania zaliczek (ani „wyrównywania” zaliczek miesięcznych) wpłaconych od początku roku do momentu przekroczenia limitu. Natomiast po przekroczeniu limitu będzie zobowiązany do naliczenia i wpłacenia zaliczek na podatek według 19% stawki w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące, które ustalone były jeszcze w wysokości 9% stawki. Z brakiem obowiązku korygowania zaliczek, o których mowa wyżej, nie powstanie obowiązek płatności odsetek – ponieważ zaliczki te zostały ustalone w prawidłowej wysokości, a podatnikowi przysługiwało wówczas prawo do płatności zaliczek według obniżonej stawki podatku.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy