- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (5)
- CIT (10)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (16)
- Jednolity Plik Kontrolny (2)
- Ochrona sygnalistów (2)
- Ochrona środowiska (8)
- PIT (6)
- Podatki (7)
- Podróże Służbowe (1)
- Polski Ład (12)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (1)
- Psychologia (4)
- Rachunkowość (3)
- Raportowanie schematów podatkowych (3)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (1)
- Szkolenia managerskie (50)
- Środki Trwałe (5)
- VAT (29)
- VAT w branży TSL (1)
- VAT w obrocie międzynarodowym (2)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (18)
- Zatrudnianie cudzoziemców (3)
Co do zasady, za moment uzgodnienia warunków należy uznać moment zaakceptowania porozumień przez nabywcę (tj. podpisanie umowy lub ogólnych warunków handlowych przy nawiązaniu współpracy ze sprzedawcą lub w momencie akceptacji obowiązującej wersji regulaminu, jeżeli zmiana w tym zakresie została dokonana w trakcie trwającej współpracy).
Gdy z ram prawnych regulujących sprzedaż (uzgodnienie warunków) wynika, że w przypadku zwrotu towarów zasadność zwrotu towaru/przyjęcie reklamacji podlega ocenie lub weryfikacji sprzedawcy, dla spełnienia warunków korekty wymagane byłoby poinformowanie nabywcy np. o przyjęciu reklamacji. Spełnienie warunków do obniżenia podstawy opodatkowania nastąpi wówczas w momencie zaakceptowania reklamacji przez sprzedawcę i poinformowania o tym fakcie nabywcy w sposób przewidziany w zapisach zawartych porozumień.
W niektórych wyjątkowych przypadkach, za jedyną formę komunikacji dotyczącej uzgodnienia warunków zmniejszenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku między stronami może być uznane wystawienie i dostarczenie faktury korygującej do nabywcy, w takiej sytuacji faktura korygująca pełni gospodarczą funkcję informacyjną. Tak będzie np. w przypadku, kiedy brak wcześniejszych kontaktów pomiędzy sprzedawcą a nabywcą (innej formy uzgodnień) w celu potwierdzenia obniżenia wartości podstawy opodatkowania wysłana faktura korygująca może, przy zachowaniu konkretnych wymogów pełnić rolę dokumentu potwierdzającego podjęcie próby uzgodnienia warunków (gotowość sprzedawcy do obniżenia podstawy opodatkowania).
W takim przypadku, aby doszło do uzgodnienia warunków, a w szczególnych przypadkach (gdy strony nie uzgodniły wcześniej, że wystawienie faktury korygującej będzie elementem procesu spełnienia warunków i nie poczyniły również z uwagi na obiektywny brak możliwości komunikacji żadnych innych uzgodnień) również do spełnienia tych uzgodnionych warunków oraz do uzyskania dokumentacji potwierdzającej zaistnienie uzgodnienia/spełnienia warunków:
- wymagany byłby dokument potwierdzający, że nabywca ma wiedzę o obniżeniu podstawy opodatkowania, np.:
- potwierdzenie otrzymania faktury korygującej w dowolnej formie,
- korespondencja mailowa zawierająca klauzulę informującą o czasie przedstawienia zastrzeżeń co do warunków uzgodnienia proponowanych w wystawionej i załączonej do tej korespondencji fakturze korygującej,
- posiadanie dodatkowej dokumentacji, np. raporty dołączone do wysyłanej korespondencji do nabywcy albo dostępne dla stron transakcji na platformie elektronicznej, przez którą strony się porozumiewają.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Koszty studiów MBA w działalności gospodarczej więcej ›››
- Dokumentacja i informacja oraz oświadczenie o cenach transferowych za 2021 rok więcej ›››
- Zwolnienie z opodatkowania dopłat do wypoczynku dla dzieci pracowników więcej ›››
- Stawka VAT przy organizacji imprezy rekreacyjnej więcej ›››
- Firmowe wydatki z okazji Dnia Dziecka więcej ›››

