23.07.2021 r.
3 min

Wakacyjne inwestycje w firmie a koszty podatkowe

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.07.2021r.
3 min

Sprzęt wodny typu jacht, motorówka służą przede wszystkim do rekreacji, sportu czy turystyki. Firmy decydując się na zakup tych środków transportu umieszczają na nich, swoje logo firmowe, tak aby również jednostki te wypełniały cele reklamowe, identyfikowały z firmą szczególnie podczas wodowania w portach polskich i zagranicznych. Na ich pokładzie mogą być też umawiane spotkania z klientami, negocjowane i podpisywane kontrakty. Jak w związku z tym potraktować te wydatki w zakresie podatku dochodowego i VAT?

Aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT, jak i jego zakres, konieczny jest związek między konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia.

Jeśli głównym celem korzystania z jachtu są spotkania biznesowe oraz imprezy integracyjne  a nie wynajem jachtu, motorówki, itp. to nie jest to cel gospodarczy, ale rekreacyjny, sportowy czy turystyczny i trudno się dopatrzyć ścisłego i bezpośredniego związku najmu jachtu z konkretnymi czynnościami podatnika, które generowałyby podatek należny. Taki pogląd zaprezentował NSA w wyroku o sygnaturze I FSK 410/18. Co innego gdyby jacht był zakupiony celem świadczenia usług ciągłego, najmu o charakterze zarobkowym ze stosowanymi cenami rynkowymi.

Podobnie z punktu widzenia ujęcia w kosztach podatkowych, organy podatkowe uznają, że wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją jachtu, motorówki, itp. (w części niezwiązanej z wynajmem), „będącego niewątpliwie synonimem luksusu, atrakcyjności, rekreacji i wypoczynku”, służą raczej reprezentacji podatnika i budowaniu jego prestiżu niż reklamie.

Z tego powodu nie mogą być kosztem podatkowym. Natomiast jeśli jest planowany wynajem w celach zarobkowych, to podatnik ma prawo do odliczenia od przychodu wydatku na zakup jachtu. Jacht może amortyzować, a jeśli spełnia status małego podatnika to może również dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (m.in. interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 kwietnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.20.2020.1.EN).

Podatnicy mogą więc inwestować zgromadzone środki w zakup jednostek wodnych ale podatkowo rozliczać tylko jeśli ewidentnie będzie to związane z wykorzystaniem ich do celów zarobkowych. Należy też pamiętać o dokonaniu wówczas właściwego wpisu PKD do CEIDG bądź KRS danego podatnika.

 

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy