- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (8)
- CIT (20)
- Gospodarka odpadami (13)
- IT dla Ciebie (17)
- Jednolity Plik Kontrolny (4)
- Kontrole podatkowe (1)
- KURS SPECJALISTY W ZAKRESIE VAT (1)
- Ochrona sygnalistów (2)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (10)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (16)
- Podróże Służbowe (3)
- Polski Ład (27)
- Prawo cywilne (7)
- Psychologia (24)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (6)
- Split payment (4)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (5)
- Szkolenia managerskie (59)
- Środki Trwałe (3)
- VAT (76)
- VAT dla Lasów Państwowych (4)
- VAT w branży budowlanej (4)
- VAT w branży TSL (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (10)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (22)
- Zatrudnianie cudzoziemców (8)
- ZFŚS (3)
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Rada Nadzorcza jest organem, którego prawa i obowiązki jak i sposób powstania określa ustawa oraz umowa spółki. W przypadku ponoszonych przez spółkę jako podatnika VAT wydatków dotyczących spotkań rady nadzorczej mamy do czynienia ze związkiem pośrednim nabywanych usług z działalnością opodatkowaną spółki.
Spółce jako podatnikowi przysługuje więc prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z przejazdami, wynajęciem miejsc parkingowych dla członków rady nadzorczej na czas trwania posiedzenia rady nadzorczej czy zakupem biletów komunikacji, podobnie z zakupem materiałów biurowych na spotkania rady, kosztami obsługi administracyjnej czy zakupem prasy branżowej. Wydatki ponoszone na obsługę posiedzeń rady nadzorczej nie mają charakteru osobowego, lecz związane są z funkcjonowaniem obligatoryjnych organów spółki.
Inne wydatki typu szkolenia są zależne od ich charakteru. Jeżeli usługa szkoleniowa była świadczona na cele związane z działalnością gospodarczą spółki, w szczególności miała związek z czynnościami wykonywanymi przez przewodniczącego rady nadzorczej na rzecz spółki (np. tematyka szkolenia dotyczyła obowiązków wynikających z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, funkcjonowania spółki, itp.), udział przewodniczącego rady nadzorczej w szkoleniu nie powinien podlegać opodatkowaniu VAT.
Jeżeli natomiast szkolenie nie miało związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, nieodpłatnie przekazanie usługi szkoleniowej będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. W takim przypadku spółka będzie zobowiązana do ujęcia usługi szkoleniowej w rozliczeniach dla celów VAT i udokumentowania faktu świadczenia usługi dokumentem wewnętrznym z oznaczeniem WEW w JPK. Podobnie będzie w sytuacji innego świadczenia, przykładowo udostępnienia samochodu służbowego członkowi rady do celów prywatnych.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy

