- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Obecnie w 2021 roku, jeżeli po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego podatnik wykupi samochód od leasingodawcy z przeznaczeniem na cele osobiste (prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą), to zarówno w zakresie wykupu na cele osobiste tego samochodu, jak i ewentualnej późniejszej jego sprzedaży (po okresie co najmniej sześciu miesięcy licząc od zakończenia miesiąca, w którym nastąpi moment wykupu) zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Oznacza to, że sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym a podatnik nie będzie miał obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów w zakresie zaliczanych do nich wcześniej opłat leasingowych, kiedy to pojazd ten służył prowadzonej działalności gospodarczej. Wykupienie samochodu po zakończeniu okresu umowy leasingu również nie zmienia faktu, że zapłacone do czasu zakończenia umowy raty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodów. Będą one mogły stanowić koszt uzyskania przychodów, jeżeli spełniały warunek celowości wynikający z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jeżeli między wydatkami a przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej zachodził związek tego typu, że poniesienie wydatków miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie czy zabezpieczenie źródła przychodu.
Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy stracą możliwość przeniesienia auta do majątku prywatnego bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego oraz VAT-u. Nowe przepisy mają obowiązywać dla podatnika przez 5 lat, licząc od roku, w którym zapłacona została ostatnia rata leasingowa. Zmiany podatkowe zapowiedziane w ramach projektu "Polskiego Ładu" dotyczą nie tylko samochodów wziętych w leasing, ale wszystkich przedmiotów finansowanych w ten sposób przez przedsiębiorców.
Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców może być zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku podatku VAT podatnik nie będzie naliczać już od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (wynoszącej najczęściej symboliczne 1%), lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to znaczący wzrost kwoty podatku VAT, obowiązkowej przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Usługi finansowe czy będą objęte stawką 23% VAT? więcej ›››
- Sprzedaż usługi dla kontrahenta unijnego spoza VIES więcej ›››
- Wydłużenie terminu składania VAT 26 więcej ›››
- Zwolnienia przedsiębiorców z ewidencjonowania na kasie fiskalnej a nabycie sprawdzające więcej ›››
- Umorzenie udziałów w spółce - skutki podatkowe więcej ›››

