- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (5)
- CIT (10)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (16)
- Jednolity Plik Kontrolny (2)
- Ochrona sygnalistów (2)
- Ochrona środowiska (8)
- PIT (6)
- Podatki (7)
- Podróże Służbowe (1)
- Polski Ład (12)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (1)
- Psychologia (4)
- Rachunkowość (3)
- Raportowanie schematów podatkowych (3)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (1)
- Szkolenia managerskie (50)
- Środki Trwałe (5)
- VAT (29)
- VAT w branży TSL (1)
- VAT w obrocie międzynarodowym (2)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (18)
- Zatrudnianie cudzoziemców (3)
Jak stanowi art. 15cb ust. 1 ustawy CIT, w spółce za koszt uzyskania przychodów uznaje się również kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty:
- dopłaty wniesionej do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub
- zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki (hipotetyczne odsetki).
Koszt, o którym mowa w ust. 1, przysługuje w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału rezerwowego lub zapasowego oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych (art. 15cb ust. 2 Ustawy CIT).
Powyższy przepis stosuje się, jeżeli zwrot dopłaty lub podział i wypłata zysku nastąpi nie wcześniej niż po upływie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ta dopłata została wniesiona do spółki albo została podjęta uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce. Jako wysokość zatrzymanego zysku, w odniesieniu, do którego podatnik może skorzystać z prawa do rozliczenia w kosztach podatkowych hipotetycznych odsetek oraz która jest punktem odniesienia przy późniejszym ustalaniu czy wypłata (choćby w części) nie nastąpiła przed upływem wymaganego okresu należy więc przyjąć wysokość zysku, która pozostała na kapitale rezerwowym spółki na koniec roku podatkowego, w którym podjęto uchwałę o przekazaniu zysku za dany rok na kapitał rezerwowy. Mowa jest o wypłacie całości zysku zatrzymanego.
Gdyby wypłata choć części zysku znajdującego się na kapitale rezerwowym lub zapasowym, w odniesieniu, do którego podatnik skorzystał z możliwości przewidzianej w art. 15cb ust. 1 ustawy CIT oznaczałaby konieczność zwiększenia przychodów (niezależnie czy to w roku wypłaty zysków czy też w roku, w którym rozpoznano pierwotnie koszt uzyskania przychodu z tytułu hipotetycznych odsetek) to nie zachęcałoby do zatrzymywania zysków w spółce. Mogłoby to skłaniać spółki, w przypadku braku pewności co do tego czy wypracowane zyski zostaną w przyszłości wypłacone czy też nie (a jeśli tak, to kiedy), do wypłaty zdecydowanej większości tych zysków wspólnikom i przekazana na kapitał rezerwowy lub zapasowy kwoty, która pozwoli na rozpoznanie kosztów uzyskania przychodu w maksymalnej dopuszczalnej wysokości (tj. 250 000,00 zł).
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy

