21.11.2011 r.
4 min

Zaliczki a obowiązek ich ewidencjonowania w kasie rejestrującej

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.11.2011r.
4 min

Odpowiedź brzmi: Tak. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy. Jak wynika z powyższych przepisów podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu.

Rodzi się więc pytanie, czy otrzymana zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży jest obrotem, który podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na to pytanie odpowiedź jest również twierdząca. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dlatego też zaliczki muszą być ewidencjonowane w kasie rejestrującej.

Może jednak powstać pytanie, kiedy należy ewidencjonować otrzymane zaliczki, z chwilą ich otrzymania, czy też z chwilą dokonania ostatecznej sprzedaży? W realiach gospodarczych data sprzedaży może być znacznie odległa od daty otrzymania zaliczki. W mojej ocenie, choć brak jest przepisu, który stanowi o tym jednoznacznie, ewidencjonowanie zaliczek powinno odbywać się z chwilą ich otrzymania, a nie z chwilą dokonania sprzedaży (wydania towaru, wykonania usługi), co mogą sugerować niektóre przepisy. Moim zdaniem przepisem, który te wątpliwości może rozwiać jest § 2 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, zgodnie z którym ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o raporcie fiskalnym (dobowym, miesięcznym, okresowym lub rozliczeniowym) – rozumie się przez to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. W powiązaniu z § 7 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani spełniać następujące warunki przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas: sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym oraz sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu, jak również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii. Jak wynika z powyższych przepisów, skoro podatnicy są obowiązani sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, a w raporcie zawarte muszą być dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę, to oznacza to, że podatnicy otrzymujący zaliczki od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani ewidencjonować je w kasie rejestrującej w momencie ich otrzymania.