27.05.2018 r.
6 min

Zaliczki na kasie rejestrującej będzie można ewidencjonować później

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.05.2018r.
6 min

Do ww. projektu skierowanego do Sejmu zostały dołączone projektowane rozporządzenia wykonawcze dotyczące kas fiskalnych. Jednym z takich projektów jest projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

W obecnym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013, poz. 363) ustawodawca niezbyt precyzyjnie reguluje kwestie ewidencjonowania w kasie fiskalnej zapłat przed realizowaną transakcją (tzw. zaliczek). Zgodnie z § 3 ust. 2 tego rozporządzenia otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.

Z powyższej regulacji wynika, że momentem zaewidencjonowania zaliczki powinien być dzień jej otrzymania. Sytuacja komplikuje się, gdy zaliczka otrzymywana jest przez sprzedawcę na konto bankowe. Wówczas możliwe jest zaewidencjonowanie takiej zaliczki za pomocą kasy fiskalnej w tym samym dniu, w którym wpłynęła ona na konto. Wpływ takiej zaliczki w danym dniu jednak już po zakończeniu pracy skutkuje naruszeniem ww. przepisu. Zaewidencjonowanie zaliczki możliwe bowiem będzie dopiero następnym dniu roboczym. Czasami jest to następny dzień, czasami zaewidencjonowanie nastąpi za kilka dni, gdy pomiędzy jej otrzymaniem a zaewidencjonowaniem wystąpią dni wolne od pracy.

Obecnie organy skarbowe dopuszczają zaewidencjonowanie zaliczki w następnym dniu roboczym po dniu otrzymania zaliczki, jeżeli należność wpłynęła na konto już po zakończeniu pracy w danym dniu. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24.03.2017 r. nr 3063-ILPP2-2.4512.261.2016.1.AD. Organ wskazuje, że: „uwzględniając jednak fakt, że o dokonanych wpłatach Wnioskodawca dowiaduje się dopiero z chwilą otrzymania informacji z banku (z chwilą otrzymania wyciągu bankowego), należy przyjąć za dopuszczalne zaewidencjonowanie przy zastosowaniu kasy rejestrującej wpłaty, dokonanej przez klienta w dniu, w którym podatnik pozyskał taką informację, również wtedy gdy sytuacja taka ma miejsce na przełomie miesiąca rozliczeniowego”. W tej samej interpretacji organ wyjaśnia: „stąd też, gdy opisane okoliczności mają miejsce na przełomie miesiąca, co mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której wpłaty nie pokrywałyby się z miesiącem powstania obowiązku podatkowego, podatnik powinien dokonać prawidłowego rozliczenia obrotu i kwot podatku należnego z tej wpłaty za miesiąc, w którym ta płatność miała miejsce (miesiąc powstania obowiązku podatkowego) pomniejszając o te wartości dane wynikające z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik pozyskał informację o dokonanej wpłacie. Gdy otrzymanie zaliczki i jej fiskalizacja następują na przełomie miesiąca organ nakazuje podatnikowi dokonanie korekty ewidencji z kasy rejestrującej i ujęcie takiej sprzedaży za miesiąc powstania obowiązku podatkowego dla zaliczki, czyli moment jej wpływu na rachunek bankowy.

W projektowanym rozporządzeniu zdaniem Ministerstwa Finansów ma się to zmienić. Zgodnie z nową treścią przepisu § 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących „Otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą wpływu tej należności na rachunek bankowy podatnika lub rachunek podatnika prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej nie później niż z końcem miesiąca, w którym należność ta wpłynęła na rachunek podatnika”. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów „w § 3 ust. 3 zawarto regulację z § 3 ust. 2 rozporządzenia z 2013 r. dotyczącą obowiązku ewidencjonowania otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty), przy czym z uwagi na dotychczas pozostające wątpliwości w zakresie ewidencjonowania na kasie rejestrującej zaliczek otrzymanych na rachunek bankowy podatnika lub rachunek podatnika prowadzony w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej – w przepisie dookreślono tę sytuację, jako nie później niż z końcem miesiąca, w którym należność wpłynęła na rachunek podatnika”.

Według nowej wersji przepisu otrzymanie zaliczki w trakcie miesiąca musi być zaewidencjonowane nie później niż z końcem miesiąca, w którym należność ta wpłynęła na rachunek podatnika. Jest to na pewno znaczne ułatwienie dla podatników, którzy otrzymują zaliczki pod koniec dnia a ewidencjonują je w dniu następnym. Jednak zaproponowana regulacja nie rozwiązuje tego problemu na przełomie miesięcy. Jeżeli bowiem podatnik otrzyma zaliczkę w ostatnim dniu miesiąca, a już zakończył pracę, zaliczkę będzie mógł najwcześniej zaewidencjonować w dniu następnym, tj. w następnym miesiącu. Będzie to niezgodne z treścią nowej propozycji. Wydaje się, że należy zredagować przepis, który wskaże, że gdy podatnik będzie fiskalizował zaliczkę, to musi ją ująć w ewidencji VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego nawet wówczas, gdy fiskalizacja nastąpiła w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Podsumowując propozycja Ministerstwa Finansów idzie w dobrym kierunku, ale problem nadal nie zostanie rozwiązany.

Wojciech Zajączkowski