23.07.2021 r.
3 min

Zaniechana inwestycja, co dalej?

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.07.2021r.
3 min

Zgodnie z art. 15 ust. 4f ustawy o CIT (art. 22 ust. 5e ustawy o PIT), koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie ich zbycia lub likwidacji. Organy podatkowe oczekują, że podatnik rozliczający w podatkowych kosztach wydatki na takie zaniechane przedsięwzięcie powinien wykazać, że podejmując je, zakładał uzyskanie przychodów (przykładowo interpretacja KIS o sygnaturze 0111-KDIB1-1.4010.136.2021.2.BS).

Przepis ten odnosi się również do usług o charakterze niematerialnym dotyczących np. zleconej dokumentacji. Koszty sporządzenia dokumentacji inwestycyjnej mogą zostać zaliczone w poczet kosztów podatkowych, o ile podjęta została decyzja o trwałym i definitywnym odstąpieniu od dalszego prowadzenia zadania inwestycyjnego, a więc efekt nakładów poniesionych na zaniechaną inwestycję nie był wykorzystywany w przyszłości.

Dla celów zaliczenia kosztów zaniechanej inwestycji do kosztów podatkowych konieczne jest zaniechanie wszelkich działań w związku z inwestycją i podjęcie decyzji o zaniechaniu inwestycji. W sytuacji podjęcia decyzji o trwałym zaniechaniu inwestycji nakłady, których efekty mają formę niematerialną, można zaliczyć do kosztów pod warunkiem wykreślenia inwestycji z ewidencji rachunkowej i sporządzenia protokołu likwidacyjnego dokumentującego skutki decyzji o zaniechaniu inwestycji bez konieczności przeprowadzenia likwidacji w sensie fizycznym. Likwidacja zaniechanej inwestycji musi mieć charakter nieodwracalny i trwały, co powinno wynikać ze stosownych dokumentów np. protokołu, decyzji zarządu spółki, zgromadzenia wspólników itp. (przykładowo interpretacja KIS o sygnaturze 0111-KDIB1-1.4010.175.2020.1.NL).

Wstrzymanie czy zaniechanie realizacji zadania inwestycyjnego w obecnych czasach może nastąpić z różnych powodów nie tylko ze względu na warunki niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego. Niezależnie jednak od przyczyny rezygnacji z kontynuacji inwestycji podatnik który podejmie taką decyzję, w ustawowo określonych okolicznościach ma możliwość obciążenia nakładami poniesionymi na jej realizację firmowych kosztów uzyskania przychodów. Jednak musi on udowodnić, że wydatki te mają związek z prowadzoną przez niego działalnością, decyzja o rozpoczęciu inwestycji była racjonalna, a rezygnacja była uzasadniona ważnymi okolicznościami. Nie można też zwlekać z decyzją o likwidacji inwestycji latami, jeśli wiadome jest, że nie ma szans na jej realizację w przyszłości. Prezentacja w bilansie otwarcia pozycji środki trwałe w budowie jest również brana pod uwagę i niekiedy negatywnie postrzegana przy analizie wskaźników firmy do celów uzyskania zewnętrznych źródeł finansowania.

 

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy