- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (1)
- CIT (11)
- Delegowanie pracowników (1)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (5)
- Jednolity Plik Kontrolny (1)
- Kontrole podatkowe (1)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (5)
- PIT (9)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (2)
- Podatki (8)
- Podróże Służbowe (2)
- Polski Ład (16)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (1)
- Psychologia (6)
- Rachunkowość (4)
- Raportowanie schematów podatkowych (1)
- Split payment (2)
- Szkolenia dla branży komunalnej (1)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (3)
- Szkolenia managerskie (13)
- Środki Trwałe (7)
- VAT (23)
- VAT w branży budowlanej (1)
- VAT w branży TSL (1)
- VAT w obrocie międzynarodowym (3)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (9)
- Zatrudnianie cudzoziemców (6)
- ZFŚS (1)
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym dotyczy „podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wymienione w części I załącznika do rozporządzenia, w przypadku gdy udział obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był w poprzednim roku podatkowym wyższy niż 80%”.
W przypadku zakończenia używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas w trybie fiskalnym, podatnik:
- wystawia raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny);
- niezwłocznie, przy pomocy serwisanta, dokonuje odczytu zawartości pamięci fiskalnej poprzez wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego i sporządza z tej czynności protokół, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących;
- składa protokół z odczytu zawartości pamięci fiskalnej wraz z załączonym raportem fiskalnym rozliczeniowym, w terminie 5 dni od dnia ich sporządzenia, do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego;
- sporządza i składa, wraz z dokumentami, o których mowa w pkt 3, do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.
Przedsiębiorca powinien sporządzić i wraz z wymaganymi powyższymi dokumentami złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o wyrejestrowanie kasy w terminie 5 dni od dnia otrzymania kopii protokołu. Warto również sprawdzić, czy są wydrukowane wszystkie raporty okresowe, jakich wymagają przepisy. Po zakończeniu pracy kasy w trybie fiskalnym ich sporządzenie nie będzie możliwe. Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas nie podlega opłacie. Dodatkowe koszty można jednak ponieść, jeśli działasz przez pełnomocnika.
W urzędzie skarbowym przedsiębiorca otrzyma po jednej sztuce protokołu oraz wniosku podstemplowanych przez urzędnika jako potwierdzenie złożenia dokumentów.
Istnieje możliwość wysłania dokumentów pocztą lub kurierem. Jeśli będą braki w wymaganych rubrykach, urząd wyśle wezwanie, aby skorygować błąd.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Umorzenie wierzytelności wskutek zdarzeń wojennych więcej ›››
- Różnice remanentowe w wyliczaniu składki zdrowotnej więcej ›››
- Sposób dokumentowania kosztów podróży czy właściwa refaktura? więcej ›››
- Refakturowanie mediów przy ryczałcie więcej ›››
- Wypłata dywidendy i jej wpływ na hipotetyczne odsetki więcej ›››

