05.11.2021 r.
3 min

Zasady amortyzacji pojazdu sfinansowanego kredytem

Ekspert KIP

Skopiuj link
05.11.2021r.
3 min

Zgodnie z art. 22g ust.11 ustawy o PIT, jeżeli składnik majątku stanowi współwłasność przedsiębiorcy, wartość początkową przyjmowaną do amortyzacji ustala się w oparciu o przypadający udział we współwłasności przedsiębiorcy. Jest to zasada ogólna, od której jednak istnieje wyjątek w art. 22f ust.5 tej ustawy, tj. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia przez bank dokonuje obecny ich właściciel.

Powyższe oznacza, że jeśli w ramach umowy przewłaszczenia, współwłaścicielem samochodu jest bank (niezależnie od tego, czy jest, czy nie wpisany w dowód rejestracyjny), to dotychczasowy właściciel (czyli przedsiębiorca kupujący samochód na kredyt) ma prawo amortyzować samochód – jeśli, wprowadzi go na środki trwałe. Ponadto, wartością początkową przyjmowaną do amortyzacji jest 100% ceny nabycia samochodu, a nie kwota ustalona w oparciu o udział we współwłasności auta. W kwestii ustalenia wartości początkowej nabytego środka trwałego podlegającego amortyzacji, również amortyzacji jednorazowej stanowiącej pomoc de minimis, postanowienia umowy kredytowej w zakresie przewłaszczenia przez bank nie mają wpływu na zmniejszenie kwoty amortyzacji w świetle art. 22f ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, jeśli spełnione będą wymogi ustawowe, takie jak:

  • nabycie samochodu udokumentowane fakturą VAT lub umową sprzedaży,
  • pojazd osobowy jako własność albo współwłasność przedsiębiorcy,
  • samochód wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej lub oddany do użytkowania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu,
  • auto zdatne do użytku, a jego okres używania jest dłuższy niż rok,

wtedy samochód bez problemu zostanie zakwalifikowany do środków trwałych i przedsiębiorca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Instytucja przewłaszczenia – a więc formalna zmiana właściciela dokonywana w celu zabezpieczenia wierzytelności – nie wywiera negatywnych dla podatnika skutków w przedmiocie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Dlatego też zarówno w 2021 roku jak i w 2022 roku podatnicy mogą nadal decydować się na zakup pojazdu sfinansowanego kredytem. Jest to rozwiązanie zapewniające płynność firmy, bez konieczności wydatkowania jednorazowo dużej kwoty środków pieniężnych na powiększenie posiadanego majątku. W Polskim Ładzie nie ma przewidzianych niekorzystnych zmian podatkowych w temacie kredytowania na cele inwestycyjne.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy