20.06.2011 r.
3 min

Zmiana miejsca świadczenia niektórych usług transportu towarów

Ekspert KIP

Skopiuj link
20.06.2011r.
3 min

Zgodnie z art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej. Kwestia ta do tej pory była analogicznie uregulowana w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392). Ustawodawca w celu kompleksowego uregulowania tego typu usług zdecydował się na jego przeniesienie do ustawy. W myśl ww. przepisu ustawy miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz polskiego podatnika, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium poza Unią Europejską. Oznacza to, że jeżeli nabywcą tego typu usług jest polski podatnik, to, niezależnie od tego kto jest usługodawcą – podatnik polski lub zagraniczny – usługi takie nie są opodatkowane w Polsce. Gdyby takie usługi poza Unią świadczył polski podatnik na rzecz innego polskiego podatnika to usługi takie, zarówno przez usługodawcę, jak i usługobiorcę, też nie będą opodatkowane na terytorium kraju.

Natomiast nowym przepisem będzie od 1 lipca 2011 r. art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju. Z przepisu tego wynika, że usługi transportu towarów wykonywane w całości na terytorium kraju (przez podatnika z Polski lub spoza Polski) na rzecz podatnika z terytorium państwa trzeciego (a więc spoza Unii) będą w całości opodatkowane na terytorium kraju właściwą dla tych usług stawką podatkową – np. 0% jeżeli jest to transport międzynarodowy albo stawką podstawową 23%, jeśli jest to transport krajowy.

Należy wskazać, że powyższe zmiany realizują postanowienia przepisu art. 59a dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z tym przepisem, w celu zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, braku opodatkowania lub zakłóceniu konkurencji w odniesieniu do niektórych usług, państwa członkowskie mogą uznać, że dana usługa, ze względu na jej faktyczne użytkowanie i wykorzystanie, ma miejsce poza terytorium Unii Europejskiej lub na terytorium Unii Europejskiej.