18.10.2019 r.
4 min

Zmiana w opodatkowaniu książek i czasopism

Ekspert KIP

Skopiuj link
18.10.2019r.
4 min

W dużym uproszczeniu obecnie książki posiadające numer ISBN opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 5%. Natomiast czasopisma posiadające numer ISSN opodatkowane są stawką 8% z wyjątkiem czasopism specjalistycznych zdefiniowanych w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT.

Numery ISBN nadawane są w Polsce od lat 70-tych XX wieku. Numery te nadawane są przez Krajowe Biuro ISBN, którego w Polsce funkcję pełni Biblioteka Narodowa. Numer ISBN pozwala na identyfikację wydawcy, jak również tytułu książki oraz jej edycji (wydania).

W odniesieniu do gazet, dzienników i czasopism międzynarodowy znormalizowany numer wydawnictw ciągłych (ISSN) nadawany jest zasobom ciągłym (czasopismom, gazetom, seriom numerowanym, rocznikom itp.), ukazującym się na różnych nośnikach. Służy on do jednoznacznej identyfikacji danego tytułu. Również w tym przypadku Biblioteka Narodowa jako Narodowy Ośrodek ISSN nadaje pojedynczy numer ISSN dla konkretnego tytułu.

W myśl art. 8 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019, poz. 1751) od 1 listopada 2019 r. książki i czasopisma nie będą identyfikowane za pomocą PKWiU 2008 przy pomocy numerów ISBN oraz ISSN, lecz będą klasyfikowane bez względu na numery ISBN oraz ISSN przy zastosowaniu Nomenklatury scalonej (CN).

Zdaniem Ministerstwa Finansów powinna być stosowana taka sama stawka VAT dla całych działów CN, w tym wypadku książek i czasopism, która została przyjęta do identyfikowania towarów na cele podatku VAT. Stąd nie jest uzasadnione stosowanie dodatkowych kryteriów identyfikujących (numerów ISBN, czy ISSN) w ramach danego działu CN towary, które będą mogły korzystać ze stawki obniżonej.

Ustawodawca rezygnuje również od 1 listopada 2019 r. z opodatkowania obniżoną stawką  podatku VAT – 5% – czasopism specjalistycznych. Czasopisma te, jak każde inne czasopismo, od tej daty będą opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%. Równocześnie od 1 listopada 2019 r. czasopisma regionalne i lokalne zdefiniowane od tej daty w nowym art. 2 pkt 27g ustawy o VAT będą opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 5%.

Nie ma wątpliwości, że oparcie prawa do stosowania stawek obniżonych wyłącznie na kodzie CN spowoduje konieczność analizy stawki VAT przez każdego wydawcę i podatnika. Z drugiej strony jednak uniezależni stosowanie obniżonych stawek podatku od numerów ISBN, czy ISSN szczególnie wówczas, gdy dokonuje się sporadycznych transakcji dotyczących tych towarów w ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych lub importu towarów.

Obniżoną stawką podatku od 1 listopada 2019 r. zostaną objęte również e-booki, co umożliwiają przepisy dyrektywy Rady (UE) 2018/1713 z dnia 6 listopada 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do stawek podatku od wartości dodanej stosowanego do książek, gazet i czasopism, a także wydawnictwa książkowe na nośnikach fizycznych (taśmach, płytach itp.), czyli tzw. audiobooki.

Stawkę 8% stosować się będzie nie tylko do czasopism w formie papierowej, lecz również do czasopism i gazet dostarczanych drogą elektroniczną, oczywiście z wyłączeniem publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki.

Ustawodawca nie zawarł w ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019, poz. 1751) przepisów przejściowych, które w łatwy sposób umożliwiłyby stosowanie stawek w okresie ich zmiany – październik-listopad 2019 r.

W celu stosowania właściwej stawki podatkowej w okresie październik – listopad 2019 r. należy odpowiednio stosować obowiązujące już regulacje, tj. art. 41 ust. 14a ustawy o VAT oraz art. 41 ust. 14f-14g ustawy o VAT.

Wojciech Zajączkowski