31.01.2020 r.
2 min

Zmiany przepisów dotyczące białej listy i MPP

Ekspert KIP

Skopiuj link
31.01.2020r.
2 min

Najważniejsze dla podatników zmiany mają na celu umożliwienie niestosowania przepisów dotyczących zwiększania przychodów lub wyłączania z kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT, w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki, niezamieszczone w wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT. Stosowanie we wszystkich przypadkach mechanizmu podzielonej płatności ma odciążyć podatników od uciążliwego wertowania wykazu podatników z równoczesną możliwością zaliczenia wydatków do podatkowych kosztów.

Projekt określa jakie warunki musi spełnić podatnik, aby zapłata na określone konta nie skutkowała negatywnymi konsekwencjami w VAT, CIT i PIT.

Ponadto projekt wydłuża termin do złożenia zawiadomienia ZAW-NR z 3 do 7 dni i zmienia właściwy miejscowo urząd skarbowy do złożenia zawiadomienia.

Projektuje się wprowadzenie możliwości przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób – zmiany w ustawie o VAT.

Dodatkowo umożliwia się organom podatkowym doręczanie pism przy pomocy usługi hybrydowej polegającej na przekształceniu przez operatora wyznaczonego dokumentu elektronicznego w przesyłkę listową oraz doprecyzowuje się przepisy regulujące materię mikrorachunku podatkowego, uszczegóławiając jakie niepodatkowe należności budżetowe mają być wpłacane na ten rachunek.

Projektowane regulacje mają wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r.

Wojciech Zajączkowski