27.06.2021 r.
5 min

Zmiany rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.06.2021r.
5 min

Projekt jest związany przede wszystkim ze zmianami w ustawie o VAT, tzw. pakiet e-commerce, które mają wejść w życie od lipca 2021 r. Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, co do zasady, określa grupy podatników oraz czynności zwolnione z obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, oraz określa warunki korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ministerstwo Finansów słusznie uznało, że skoro pakiet e-commerce wprowadza ułatwienie dla podmiotów korzystających z procedur uproszczonych unijnej i nieunijnej rozliczanych w ramach OSS, jak również korzystających ze szczególnej procedury dotyczącej sprzedaży na odległość towarów importowanych (IOSS), to podmioty stosujące ww. ułatwienia (korzystanie z tych procedur) powinny również korzystać z ułatwień (zwolnień) przy stosowaniu kolejnej ewidencji, czyli ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zdaniem Ministerstwa Finansów odrębna ewidencja prowadzona przez te podmioty dla celów ww. procedur szczególnych jest wystarczająca w zakresie prawidłowości kontroli sprzedaży na rzecz konsumentów.

Stąd Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzić dodatkowe tytuły zwolnieniowe w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących związane z proponowanymi w ustawie rozwiązaniami. Zwolnieniem w załączniku do ww. rozporządzenia objęto:

  • poz. 50: Dostawę towarów i świadczenie usług rozliczanych w procedurach szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a i 7 ustawy.
  • poz. 51: Sprzedaż na odległość towarów importowanych, rozliczaną w procedurze szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 9 ustawy.

Oznacza to, że podatnicy, którzy rozliczają się w ww. procedurach szczególnych nie będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, bez względu na wysokość uzyskanych obrotów. Równocześnie podmioty, które z takich szczególnych procedur nie będą korzystać, będą zobowiązane do posiadania kasy rejestrującej.

Należy również wskazać, że zwolnieniem dotyczącym podmiotów korzystających z ww. procedur będą objęte również towary lub usługi wymienione w § 4 tego rozporządzenia, które, co do zasady, należy bezwzględnie ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Ministerstwo stwierdziło również, że: „zobowiązanie podmiotów rozliczających się w procedurach szczególnych stoi w sprzeczności z ideą tzw. pakietu VAT e-commerce i uproszczeń jakie niesie procedura szczególna OSS/IOSS”.

Ponadto do załącznika ww. rozporządzenia dodano poz. 52 załącznika, z której wynika, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej każdą dostawę towarów dokonywaną przez wyznaczonego operatora pocztowego obowiązanego do świadczenia usług powszechnych, czyli Pocztę Polską.

Należy zauważyć, że zwolnienie to nie dotyczy zmian w e-commerce, lecz sprzedaży wszystkich towarów dokonywanych przez Pocztę Polską. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów: „w celu zmniejszenia potencjalnej straty na powszechnych usługach pocztowych Spółka podejmuje działania mające na celu zmniejszenie kosztów stałych utrzymania sieci pocztowej, również poprzez rozwój działalności handlowej, co wywiera wpływ na obniżenie współczynnika fiskalizacji. Należy podkreślić, że Poczta Polska S.A. realizuje swoją działalność w sposób w pełni transparentny podatkowo oraz prowadzi pełną ewidencję transakcji. Wdrożenie kas rejestrujących nie spowoduje zatem ujawnienia jakichkolwiek transakcji i nie wpłynie na zwiększenie wartości podatków płaconych przez Spółkę”.

Powyższe wskazuje, że Ministerstwo Finansów uważa, że niezależny podatnik jakim jest Poczta Polska prawidłowo i zgodnie z przepisami rozlicza transakcje, a działalność prowadzi wzorowo i transparentnie. Można jedynie zastanowić się dlaczego inni podatnicy nie mają takiej siły przebicia, aby również tych innych podatników uznać za podmioty rzetelne, dla których ewidencja kas fiskalnych byłaby zbędna. Nie są jasne kryteria, które spowodowały, że uznano Pocztę Polską za podmiot rzetelny, który nie ma konieczności ewidencjonować sprzedaży w kasach fiskalnych. Zastanawiające jest dlaczego inne podmioty nie mogą korzystać z tak przygotowanych zwolnień dla nich przygotowanych.

Rozporządzenie ma wejść w życie z datą wejścia w życie ustawy e-commerce.

Wojciech Zajączkowski