18.07.2021 r.
2 min

Zmiany w dokonywanych odpisach amortyzacyjnych przez podatnika

Ekspert KIP

Skopiuj link
18.07.2021r.
2 min

Możliwość obniżenia stawek amortyzacji została opisana w art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z nim podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik ma więc prawo do obniżenia stawki amortyzacyjnej do dowolnej wysokości – nawet bliskiej zeru – dla wybranych lub wszystkich środków trwałych amortyzowanych liniowo. Można zatem zmienić stosowane stawki ze skutkiem od pierwszego miesiąca danego roku na podstawie decyzji, która może zostać podjęta w trakcie trwania roku podatkowego.

W latach ubiegłych decyzja podatnika odnośnie do zmiany przyjętych wcześniej wyższych stawek amortyzacyjnych na niższe nie była przychylnie traktowana przez organy podatkowe. Jednak w ostatnich dwóch latach ugruntowało się już orzecznictwo dopuszczające taką możliwość z rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego. Warto pamiętać o uzasadnieniu decyzji o obniżce stawek przykładowo można wskazać przejściowe trudności biznesowe powodujące powstanie nieprzewidzianych wcześniej strat. W dobie pandemii takie uzasadnienie stosowane jest powszechnie, ze względu na wyjątkowe, niespotykane dotychczas sytuacje wpływające na wiele branż w gospodarce.

Kluczowy dla podejmowanych przez podatników działań dotyczących lat ubiegłych w kontekście zmiany stawki amortyzacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 25 marca 2021 r. (Sygnatura akt: I SA/Go 32/21). Zgodnie z uzasadnieniem wyroku można wskazać, że gdyby ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zakazu dokonywania zmian stawek amortyzacyjnych za lata wcześniejsze, to powinien uczynić to w sposób niebudzący wątpliwości zamieszczając odpowiedni przepis w ustawie. Wolą ustawodawcy było i jest pozostawienie podatnikowi prawa do podjęcia indywidualnej i swobodnej decyzji w tym zakresie.

Warto zastanowić się nad umocnieniem wyboru powyższego stanowiska poprzez wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, szczególnie jeśli w sposób istotny decyzja ta wpłynie na zmianę wysokości zobowiązania podatkowego w CIT.

 

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy