05.12.2011 r.
5 min

Zmiany w podatku VAT od 1 stycznia 2012 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
05.12.2011r.
5 min

Odliczenia częściowe
Zmiany w art. 90 ust. 10 i 91 ust. 1 ustawy o VAT dotyczące odliczeń częściowych i korekty odliczeń. Wprowadzone w art. 90 ustawy o VAT zmiany polegają na odejściu od zakazu odliczania podatku naliczonego, jeżeli udział obrotów opodatkowanych w obrotach ogółem nie przekroczył w poprzednim roku 2 % (przy czym odliczenie to jest opcjonalne, a nie obligatoryjne) oraz pełniejszym dostosowaniu do dyrektywy 2006/112 przepisu uprawniającego do odliczenia podatku naliczonego w całości w przypadku gdy ww. proporcja przekroczyła 98 %, poprzez wprowadzenie warunku, że kwota podatku naliczonego wynikająca z tej proporcji jest mniejsza niż 500 zł. Ze zmianami tymi wiąże się zniesienie zakazu dokonywania korekt rocznych w sytuacji, gdy różnica między proporcjami (wstępną i wykonaną) nie przekracza 2 pkt procentowych (art. 91 ust. 1 ustawy o VAT). Nowe rozwiązania pomimo, że wskazane wyżej przepisy zostały wprowadzone do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2011 r. znajdą zastosowanie począwszy od korekt dokonywanych za rok 2011 (wynika to z wprowadzonego przepisu przejściowego – art. 8 ww. ustawy z dnia 18 marca 2011 r.).

Stawka na odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dla dzieci.
Nowelą z dnia 18 marca 2011 r. dokonano zmiany polegającej na zniesieniu preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 % na ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt i obuwie dziecięce, stanowiącą wykonanie wyroku TSUE z dnia 28 października 2010 r. w sprawie C-49/09 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, orzekającego o niezgodności z prawem Unii Europejskiej stosowania przez Polskę obniżonej stawki podatku VAT w odniesieniu do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego. Zmiana polega na wykreśleniu poz. 76 i 77 z załącznika nr 3 do ustawy o VAT (zawierających ww. kategorie towarów). Oznacza to, że odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce od 1 stycznia 2012 r. objęte są stawką podatku w wysokości 23 %.

Uproszczona rejestracja i rozliczanie podatku przez podmioty zagraniczne świadczące na terytorium Polski okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą.

Wprowadzony do ustawy o podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2012 r. nowy rozdział 7a (art. 134a-134c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) reguluje szczególną procedurę uproszczonej rejestracji i rozliczania podatku (wyłącznie z wykorzystaniem drogi elektronicznej) przez podatników świadczących wyłącznie usługi międzynarodowego przewozu drogowego, które polegają na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium innego niż terytorium kraju państwa członkowskiego, posiadających siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczą te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – posiadający stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Wskazane uproszczenie nakierowane jest na podmioty, które nie wykazują odliczeń podatku naliczonego, w tym zwrotów podatku VAT na rachunek bankowy. W porównaniu z obecnie obowiązującym w tym zakresie stanem prawnym (podmioty świadczące ww. usługi obowiązane są uzyskać numer NIP i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny oraz rozliczać podatek z tytułu świadczenia okazjonalnych przewozów osób na ogólnych zasadach) wprowadzona procedura szczególna ma charakter ułatwienia zmniejszającego obowiązki administracyjne po stronie podatnika. Podmioty korzystające ze szczególnej procedury będą zwolnione z obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT na zasadach ogólnych, nie będą podlegać również obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o NIP.

Pozostałe zmiany wchodzące w życie od 1 stycznia 2012 r. to:
• zmiana wartości transakcji nabyć wewnątrzwspólnotowych dla możliwości składania kwartalnych informacji podsumowujących,
• oraz zmiana związana z ustawą o VAT dotycząca zakresu informacji dostępnych w systemie VIES, co wynika z Rozporządzenia Rady (UE) nr 904/2010 z dnia 7 października 2010 r. w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw w dziedzinie podatku od wartości dodanej.