06.12.2019 r.
4 min

Zmienią się wzory informacji podsumowujących

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.12.2019r.
4 min

Polskie regulacje mają zostać uchwalone i opublikowane do końca 2019 r. Na razie prace dotyczące ustawy, która unormuje kwestie magazynów call-off stock nie są zaawansowane. Projekt z dnia 7.10.2019 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy nie został jeszcze skierowany do Sejmu, a nawet nie został przyjęty przez Radę Ministrów. 

W projekcie tej ustawy w związku z wprowadzeniem magazynów call-off stock zaproponowano nowe regulacje dotyczące składania informacji podsumowujących.

Dodano w ustawie o VAT nowy art. 100 ust. 1a, zgodnie z którym: podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, którzy przemieszczają towary z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju w procedurze magazynu typu call-off stock, o której mowa w dziale II rozdziale 3b, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych przemieszczeniach towarów oraz o wszelkich zmianach zawartych w tych informacjach.

Ustawodawca będzie obligował podmioty, które wysyłają do magazynu w innym państwie członkowskim towary w procedurze call-off stock do składania informacji VAT-UE za okresy miesięczne o dokonanych przemieszczeniach towarów na terytorium innych państw członkowskich UE.

Informacje podsumowujące VAT-UE będą wówczas składane w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock, o której mowa w dziale II rozdziale 3b – projektowany art. 100 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT.

W takich sytuacjach (tj. przemieszczenia towarów bez ich sprzedaży do magazynu call-off stock w innym państwie członkowskim) będzie zawierała następujące dane:

1) nazwę lub imię i nazwisko podmiotu składającego informację podsumowującą oraz jego numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu dokonanym przez naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z art. 97 ust. 9, który zastosował dla przemieszczeń, o których mowa w ust. 1a;

2) właściwy i ważny numer identyfikacyjny podatnika podatku od wartości dodanej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu na terytorium państwa członkowskiego, do którego towary zostały przemieszczone.

Powyższe zmiany spowodują konieczność uaktualnienia druków informacji podsumowujących VAT-UE od rozliczenia za styczeń 2020 r. Zmiany informacji VAT-UE będą dotyczyły jedynie podmiotów, które przesyłają swoje towary do magazynów call-off stock. Powyższe regulacje nie wpłyną natomiast na rozliczanie transakcji przez podmioty, które pobierają towary z tego magazynu. Do momentu nabycia towarów z magazynu przyszły nabywca nie będzie nabywcą w rozumieniu przepisów VAT. Spowoduje to, że wykazywanie towarów przemieszczanych pomiędzy państwami członkowskimi do magazynu call-off stock będzie uwidoczniane w informacji podsumowującej wyłącznie przez przyszłego dostawcę. Nabywca, jak i dostawca wykażą rzeczywistą transakcję w VAT-UE (WDT przez dostawcę i odpowiednio WNT przez nabywcę) dopiero z momentem postania obowiązku podatkowego wynikającego z czynności przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. 

Zanim jednak pojawi się projekt rozporządzenia z nowymi informacjami podsumowującymi musi nastąpić uchwalenie wskazanego wyżej projektu ustawy o VAT.

Wojciech Zajączkowski