26.09.2021 r.
3 min

Zwolnienia przedsiębiorców z ewidencjonowania na kasie fiskalnej a nabycie sprawdzające

Ekspert KIP

Skopiuj link
26.09.2021r.
3 min

Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia 2019 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r., poz. 2519 ze zm.). Regulacje w nim zawarte przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotu – do określonej tym przepisem wysokości obrotów (zwolnienie podmiotowe) oraz zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (zwolnienie przedmiotowe).

Zgodnie z przepisami, z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnieni są również przedsiębiorcy, których obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 tys. zł. Nie mamy informacji czy ten próg będzie utrzymany w 2022 roku na mocy nowego rozporządzenia. Ministerstwo Finansów nie opublikowało jeszcze na stronach rządowych nowego projektu rozporządzenia.

Natomiast, co już można przeczytać z projektu Polskiego Ładu, szczególny nacisk będzie położony na kontrolę wydawania paragonów fiskalnych, w miejscach, gdzie podatnik musi stosować kasę oraz weryfikację elementów, jakie na paragonie się znajdują.  Od 2022 roku pracownik urzędu celno-skarbowego będzie mógł przyjść do sklepu, nabyć towar lub usługę i sprawdzić, czy podatnik (lub jego pracownik) zarejestruje tą sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon. Na dzień dzisiejszy już to może de facto zrobić, ale nie ma na to odrębnego funduszu. Dodatkowy fundusz jest przewidziany w ramach zmian ustawowych, z którego urzędnik będzie testowo nabywał produkty/usługi jako potencjalny klient.

Towar zakupiony w toku nabycia sprawdzającego ma być niezwłocznie zwracany sprawdzanemu wraz z paragonem fiskalnym dokumentującym sprzedaż tego towaru, jeżeli paragon ten został wydany. Nie będzie zwracany towar, stanowiący dowód popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego podlegającego zatrzymaniu lub dokonaniu zajęcia albo zabezpieczenia na podstawie odrębnych przepisów.

Wprowadzenie nabycia sprawdzającego ma pozwolić na efektywne weryfikowanie czy podatnicy wywiązują się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących i wystawiania (wręczania) paragonów. Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie pod koniec 2021 roku czy nadal te firmy, które dotychczas korzystały ze zwolnienia z kas na mocy rozporządzenia, nadal w 2022 roku będą mogły z niego skorzystać. Niestety oprócz koncepcji nabycia sprawdzającego ustawodawca pracuje nad zmianami w kodeksie karnym skarbowym i wyższymi sankcjami.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy