- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (8)
- CIT (20)
- Gospodarka odpadami (13)
- IT dla Ciebie (17)
- Jednolity Plik Kontrolny (4)
- Kontrole podatkowe (1)
- KURS SPECJALISTY W ZAKRESIE VAT (1)
- Ochrona sygnalistów (2)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (10)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (16)
- Podróże Służbowe (3)
- Polski Ład (27)
- Prawo cywilne (7)
- Psychologia (24)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (6)
- Split payment (4)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (5)
- Szkolenia managerskie (59)
- Środki Trwałe (3)
- VAT (76)
- VAT dla Lasów Państwowych (4)
- VAT w branży budowlanej (4)
- VAT w branży TSL (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (10)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (22)
- Zatrudnianie cudzoziemców (8)
- ZFŚS (3)
W przypadku prowadzonej sprzedaży internetowej, aby skorzystać ze zwolnienia, dostawa towarów powinna odbywać się w systemie wysyłkowym (wysyłka za pośrednictwem firm kurierskich), płatność otrzymywana jest na rachunek bankowy, a z dowodów dokumentujących zapłatę powinno jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Ponadto przedmiotem sprzedaży nie mogą być towary, o których mowa w § 4 ww. rozporządzenia.
Tak więc, podatnik dokonujący sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym (za pośrednictwem firmy kurierskiej), może otrzymywać zapłatę w całości na rachunek bankowy w postaci:
- bezpośrednich przelewów od klientów za zamówienie,
- zbiorczych przelewów od firm kurierskich (wysyłka „za pobraniem”), wraz z zestawieniem do danej wpłaty, z którego wynika jakich transakcji dana wpłata zbiorcza dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana;
- zbiorczych przelewów od pośredników w płatnościach np. Allegro Payu, wraz z zestawieniem do danej wpłaty, z którego wynika jakich transakcji dana wpłata zbiorcza dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana.
Jeśli nabywcą towarów jest osoba wskazana w zamówieniu może się również zdarzyć, że zapłatę za transakcję zrealizuje prywatna osoba fizyczna inna niż nabywca. Jednak te rozbieżności pomiędzy danymi nabywcy z zamówienia a danymi płatnika z przelewu nie wykluczają prawa do zwolnienia z ewidencji na kasie, jeśli podatnik posiada ewidencję sprzedaży, która ma wszystkie wymagane przez rozporządzenie elementy oraz dowody dokumentujące zapłatę, jeśli te dowody zawierają unikalny numer zamówienia, który pozwala połączyć zapłatę ze sprzedażą wykazaną w ewidencji sprzedaży. (takie stanowiska prezentują organy podatkowe w interpretacjach m.in. z 14 lutego 2022 roku, sygn.. 0113-KDIPT1-3.4012.859.2021.2.ALN oraz z 17 maja 2022 roku, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.97.2022.1.MN).
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy

