17.12.2021 r.
3 min

Zwrotne dopłaty do spółek a ceny transferowe

Ekspert KIP

Skopiuj link
17.12.2021r.
3 min

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach wskazują na transakcje kontrolowane, które są rozumiane szeroko. Przez „transakcje” w rozumieniu przepisów ustaw o podatkach dochodowych należy rozumieć wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr, które mają wpływ na dochód (stratę) podatnika. (m.in. w interpretacji podatkowej z 29 marca 2021 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.29.2021.1.RK). Dopłaty to bezpieczna forma dofinansowania spółki. Stanowią alternatywę m. in. dla podniesienia kapitału zakładowego, pożyczki udzielonej przez wspólników czy zaciągnięcia kredytu. Mogą pełnić funkcje lokat pieniężnych dla wspólników. Są również korzystne pod względem podatkowym, zarówno dopłaty jak i ich zwrot przy spełnieniu określonych ustawowo warunków nie są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT i CIT. Co do zasady są one neutralne na gruncie podatków dochodowych. Wspólnicy mogą wielokrotne podejmować uchwały w przedmiocie dopłat. Jedynym ograniczeniem jest to by ich suma nie przekroczyła wielkości maksymalnej wskazanej w umowie.

W przypadku dopłat nie znajdzie zastosowania art. 11n ust. 3 ustawy o CIT, gdyż przepis ten wyłącza z obowiązku sporządzenia dokumentacji transakcje, które nie stanowią przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Zasada ta, nie dotyczy m.in. transakcji finansowych, za którą uznaje się dopłaty. (m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 sierpnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1 2.4010.166.2020.2.AK). Jeśli jednak dopłata nie byłaby wniesiona w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, tj. przepisach kodeksu spółek handlowych, np. dopłata do spółki z o.o. zostałaby nałożona jedynie na jednego udziałowca, to otrzymana przez spółkę kwota nie mogłaby być wyłączona z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT.

Istotne będzie określenie tzw. ceny rynkowej w transakcji zwrotnych dopłat. Jak ją określić? Żaden z przepisów kodeksu spółek handlowych wprost nie rozstrzyga, czy od wniesionych do spółki dopłat wspólnicy mogą otrzymać odsetki. Jednak umowa spółki może przewidywać oprocentowanie kwot wniesionych tytułem dopłat. Jeśli odsetki do dopłat miałyby być tzw. ceną w transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi to można wówczas sporządzić dokumentację cen transferowych według podobnych zasad co przy umowie pożyczki oraz przygotować analizę porównawczą bazując na instytucjach finansowych i ich oprocentowaniu. Organy podatkowe mogą kontrolować te transakcje, wychwytując je z zestawienia zmian w kapitale zaprezentowanym w sprawozdaniu finansowym.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy