- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
3 lutego 2023
W styczniu weszły w życie przepisy nowelizujące wysokość stawek za 1 km przebiegu pojazdów, za który pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi koszty używania prywatnego środka transportu do celów zawodowych. Podstawa prawna to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22.12.2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2023 r. poz. 5).
więcej ›››3 lutego 2023
Początek roku przynosi zapowiedź dobrej zmiany w zakresie korzystania ze zwolnienia w przypadku otrzymania pieniężnych lub rzeczowych przysporzeń przez osoby fizyczne. Nowe przepisy mają zostać wprowadzone po upływie 14 dni od ogłoszenia ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, planuje się, że wyższe kwoty w podatku od spadków i darowizn będą liczone od 1 lipca 2023 roku. Przypomnijmy, że darowizny mogą być czynnościami zwolnionymi z opodatkowania w przypadku najbliższej rodziny i ich zgłoszenia do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Warto więc poczekać z przekazywaniem wyższych darowizn do drugiej połowy roku.
więcej ›››3 lutego 2023
Przedsiębiorstwa jako strony umów cywilnoprawnych lub stosunku pracy często decydują się na zawarcie umów o zakazie konkurencji w czasie trwania współpracy z managerami. Natomiast w przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie należy określić wysokości odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy oraz okres obowiązywania zakazu konkurencji. Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania mogą być różne.
więcej ›››30 stycznia 2023
Rezydenci polscy - osoby nieprowadzące działalności gospodarczej decydujący się na wykonywanie pracy zagranicą mają konieczność wykazania uzyskanych dochodów w polskim zeznaniu podatkowym. Coraz więcej krajów przyjmuje do rozliczenia dochodów metodę odliczenia proporcjonalnego, która jest niestety mniej korzystna niż dawna metoda wyłączenia z progresją (wskutek wdrożenia konwencji MLI).
więcej ›››30 stycznia 2023
Polscy pracodawcy zatrudniają cudzoziemców, którzy pracują na umowach etatowych lub cywilnoprawnych, po uprzednim dopełnieniu obowiązków związanych z legalizacją ich pobytu w Polsce. Jest to szereg różnych opłat, które musi ponieść podmiot zatrudniający cudzoziemca, m.in. opłaty skarbowe za zarejestrowanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi; złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę; za wydanie wizy czy koszty tłumaczeń przysięgłych dokumentów niezbędnych w procedurach imigracyjnych, itp.
więcej ›››30 stycznia 2023
Zbliżający się termin rozliczenia podatku PIT za 2022 rok wymaga również analizy od strony wspólników spółek, uzyskujących wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne od swoich podmiotów. Takie rozliczenia wybierało wiele firm, po wejściu w życie regulacji Polskiego Ładu. Główną przyczyną był brak konieczności potrącenia składki zdrowotnej przez spółkę wypłacającą świadczenie.
więcej ›››20 stycznia 2023
Zbliża się termin rozliczenia korekty rocznej VAT w przypadku odliczenia proporcjonalnego, będzie ona konieczna do wykazania w JPK za styczeń 2023 rok. Podatnicy prowadzący działalność mieszaną, czyli zwolnioną z VAT i opodatkowaną w stosunku do towarów i usług, których zakupu nie można przyporządkować do danego rodzaju wykonywanych czynności, odliczają podatek VAT proporcjonalnie, na podstawie art. 90 ustawy o VAT.
więcej ›››20 stycznia 2023
Początek roku to czas składania rocznych zeznań podatkowych, najwcześniej zaczynają płatnicy. Dotyczą ich nie tylko formularze PIT-11, PIT-4R czy PIT-8AR ale również IFT. Zgodnie z art. 26 ust. 3a ustawy o CIT płatnicy są obowiązani przesłać informację IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat należności wymienionych między innymi w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Dodatkowo, na pisemny wniosek podatnika będącego nierezydentem podatkowym Polski, płatnik w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu wspomnianej informacji podatkowej.
więcej ›››20 stycznia 2023
Zmiany podatkowe wprowadzone w 2023 roku wymuszają na podatnikach inne kwalifikowanie składek ZUS jako kosztów podatkowych. Dokładniej, w ramach pakietu Polski Ład 3.0. od 1 stycznia 2023 r. dokonano zmiany brzmienia art. 15 ust. 4h ustawy CIT. Składki ZUS od wynagrodzeń pracowników od 1 stycznia 2023 roku, w części finansowanej przez płatnika, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. W przypadku uchybienia terminu, ww. składki ZUS stanowić będą koszt podatkowy w miesiącu ich opłacenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta ogólna zasada nie obejmuje składek ZUS finansowanych przez płatnika składek.
więcej ›››13 stycznia 2023
Po dużym boomie na rozliczenie zryczałtowanym podatkiem w ubiegłym roku, część podatników, którzy zdecydowali o przejściu na „estoński” CIT w 2021 lub w 2022 roku nie planuje pozostać w nim do czasu upływu ustawowych czterech lat. Co wtedy z ich rozliczeniami podatkowymi, czy poniosą konsekwencje wyjścia i muszą dopłacić podatek? Niekiedy odpowiedź brzmi twierdząco.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-06