- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (1)
- CIT (11)
- Delegowanie pracowników (1)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (5)
- Jednolity Plik Kontrolny (1)
- Kontrole podatkowe (1)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (5)
- PIT (9)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (2)
- Podatki (8)
- Podróże Służbowe (2)
- Polski Ład (16)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (1)
- Psychologia (6)
- Rachunkowość (4)
- Raportowanie schematów podatkowych (1)
- Split payment (2)
- Szkolenia dla branży komunalnej (1)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (3)
- Szkolenia managerskie (13)
- Środki Trwałe (7)
- VAT (23)
- VAT w branży budowlanej (1)
- VAT w branży TSL (1)
- VAT w obrocie międzynarodowym (3)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (9)
- Zatrudnianie cudzoziemców (6)
- ZFŚS (1)
Aktualności podatkowe
22 maja 2022
Od wielu lat trwają dyskusje między podatnikami a organami podatkowymi w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych wydatków typu napoje alkoholowe. Jest to ten typ kosztu, który pojawia się w przypadku imprez integracyjnych, ale również spotkań z kontrahentami. Może być również potrzebny jako składnik potraw dla firm zajmujących się prezentacją sprzętów kuchennych.
więcej ›››22 maja 2022
System udzielania rabatów w formie skont funkcjonuje zarówno w transakcjach krajowych jak i zagranicznych. W przypadku transakcji krajowych sytuacja z wystawieniem faktury korygującej i rozliczeniem VAT nie budzi takich wątpliwości, jak w przypadku transakcji unijnej. Dla określenia podstawy opodatkowania wyróżnia się dwa rodzaje rabatów: przyznane przed ustaleniem ceny i dokonaniem zapłaty, które nie mają wpływu na podstawę opodatkowania i przyznane np. po dostawie towarów. Skonto zaś stanowi procentowe zmniejszenie należności za dokonane czynności, w sytuacji, gdy zapłata należności przez odbiorcę ma miejsce przed terminem płatności.
więcej ›››22 maja 2022
Zasady gromadzenia oszczędności na indywidualnych kontach emerytalnych oraz na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego oraz dokonywania wpłat, wypłat transferowych, wypłat, częściowego zwrotu i zwrotu środków zgromadzonych na tych kontach określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1808 ze zm.). Dochód z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym uzyskany w związku z wypłatą środków przez podatnika korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a ustawy o PIT i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 10 tej ustawy.
więcej ›››15 maja 2022
Rosnąca konkurencja w branży handlowej powoduje, że firmy wprowadzają nowe pakiety zachęt dla klientów w celu podtrzymania dalszej współpracy. Mogą one przybierać postać opłat wypłacanych w zamian za zawarcie bądź przedłużenie umowy handlowej nazywanych np. jako opłaty motywacyjne. Głównym ich celem jest skłonienie kontrahenta do wyboru/utrzymania firmy jako swojego dostawcy w zakresie oferowanych produktów.
więcej ›››15 maja 2022
Przedsiębiorcy prowadzący obrót kasowy mogą w niektórych sytuacjach zrezygnować z prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych, jeśli spełniają wymogi określone w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas. W przypadku zastosowania przez podatnika zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej istnieje możliwość zakończenia ewidencjonowania i wyrejestrowania kasy z ewidencji przez urząd skarbowy na wniosek podatnika również w ciągu roku podatkowego.
więcej ›››15 maja 2022
Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonywali przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie transakcji z kontrahentami z Ukrainy stają przed dużymi wyzwaniami, jak poradzić sobie z nieuregulowanymi przez wschodnich nabywców fakturami. Te sytuacje to nie tylko widmo zmniejszenia wpływów, ale również określone skutki podatkowe. Skoro nie będzie możliwości dalszego dochodzenia wierzytelności, jak również cesji wierzytelności na innego wierzyciela to następstwem tego stanu jest często decyzja o umorzeniu wierzytelności i pojawiająca się określona strata w majątku wierzyciela w wysokości nigdy nieodzyskanej wierzytelności.
więcej ›››8 maja 2022
Przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku wybrali opodatkowanie według skali podatkowej lub podatku liniowego czekali na doprecyzowanie przepisów w zakresie rozliczenia różnic remanentowych przy dochodzie składkowym. Nastąpiło to dopiero w II kwartale 2022 roku, kiedy to w Dzienniku Ustaw z 12 kwietnia 2022 r. poz. 807, opublikowano ustawę z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Zmianie uległy m.in. zasady ustalania dochodu przedsiębiorcy na potrzeby obliczania składki zdrowotnej, w tym polegające na ustalaniu dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych.
więcej ›››8 maja 2022
Przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarcze i wystawiający faktury dla firm, często obciążają je również dodatkowymi kosztami typu zwrot kosztów za nocleg czy paliwo związane z realizowanym zleceniem. Problem pojawia się wówczas z podatkiem Vat i właściwym rozliczeniem zwrotu kosztów. Czy właściwa jest wówczas refaktura? Tym bardziej, że pojęcia „refaktura” i „refakturowanie” nie są pojęciami zdefiniowanymi wprost na gruncie ustawy o VAT lub Dyrektywy VAT.
więcej ›››8 maja 2022
W tym roku wielu podatników wybrało opodatkowanie ryczałtem w ramach prowadzonych działalności gospodarczych, głównie ze względu na mniejszą składką zdrowotną i przy niektórych branżach niższą stawkę podatku. Z ryczałtu korzystają również osoby fizyczne, które wynajmują lokale zarówno w ramach prowadzonej firmy jak i w ramach tzw. najmu prywatnego.
więcej ›››8 maja 2022


Data aktualizacji: 2022-05-25