- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
7 czerwca 2023
Podatnicy, którzy planują nabyć pierwsze mieszkanie, mają szanse na oszczędności w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od 2024 roku. Warto zastanowić się więc nad zakupem nieruchomości w kolejnym roku, a nie teraz. Pierwsze mieszkanie może być tańsze o kilka tysięcy złotych lub więcej. Przykładowo w tym roku przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego o wartości 600 tys. złotych, podatek wyniósłby aż 12 tys. zł (2%).
więcej ›››7 czerwca 2023
Rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wśród przedsiębiorców jak i osób nieprowadzących działalności gospodarczych. W 2023 roku ruszył nabór wniosków o dopłaty na fotowoltaikę, które mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych. Chętni na instalacje muszą ocenić opłacalność inwestycji biorąc pod uwagę m.in. aktualne przepisy podatkowe dotyczące rozliczeń.
więcej ›››7 czerwca 2023
Coraz więcej obcokrajowców myśli o skorzystaniu z ulgi na powrót, szczególnie osoby z Białorusi i Ukrainy, które osiedliły się w Polsce w 2022 roku lub obecnie. Posiadacze Karty Polaka często przyjeżdżają do Polski na podstawie posiadanej wizy rocznej, którą po przyjeździe muszą zmienić na pobyt czasowy (przedłużany co 3 lata z warunkiem, iż ta osoba ma cel pobytu w Polsce np. praca lub studia czy inny) lub na pobyt stały (o wiele korzystniejszy, ponieważ jest to dokument bezterminowy i osoba posiadająca zezwolenie na pobyt stały nie musi mieć sprecyzowanego celu przebywania w Polsce).
więcej ›››4 czerwca 2023
Firmy budowlane oferujące swoje usługi w krajach unijnych, jak również poza Europą muszą weryfikować czy wskutek realizacji prac budowlanych w dłuższym okresie powstaje obowiązek podatkowy związany z zapłatą podatku w innym kraju. W przypadkach, gdy umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania uzależniają uznanie placu budowy od okresu trwania (najczęściej jest to okres dwunastu miesięcy) place budowy stają się zakładami w momencie upływu tego okresu. Dotyczy to również sytuacji, gdy planowany czas trwania placu budowy jest od początku dłuższy niż ten okres, co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Specyfikacja form prowadzenia zakładu ma charakter otwarty. Jednak do okresu danej budowy nie można natomiast wliczać okresów robót prowadzonych na oddzielnych budowach.
więcej ›››4 czerwca 2023
Podatnicy po raz kolejny w 2023 roku będą publikować swoje strategie podatkowe na stronach internetowych. Nie zmieniły się progi, od których ten obowiązek sprawozdawczy musi być zrealizowany. Informacje o strategii podatkowej mają sporządzać i podawać do publicznej wiadomości najwięksi podatnicy. Obowiązek ten dotyczy firm, których przychody przekroczyły 50 mln euro, oraz podatkowych grup kapitałowych.
więcej ›››4 czerwca 2023
Eksport towarów realizowany przez polskich podatników jest objęty preferencyjną stawką 0% VAT, jeśli podatnik dysponuje dokumentem wywozu, jakim najczęściej jest IE599. Po dokonanym wywozie towarów zdarzają się sytuacje, w których odbiorca zagraniczny zgłasza reklamacje w ilości towaru czy jego wadliwości, pojawia się wówczas konieczność korekty faktury eksportowej.
więcej ›››28 maja 2023
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga przedsiębiorcom w zakresie utrzymania zdolności do pracy pracowników. Od 10 lat można otrzymać z ZUS dotacje na poprawę warunków pracy. Dofinansowanie na poprawę BHP można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata; minimalna kwota dofinansowania to 10 tys. zł., a maksymalna - niezależnie od wielkości firmy - 300 tys. O środki na poprawę BHP może ubiegać się każda firma, która przygotuje wypełniony wniosek o dofinansowanie z ZUS projektu inwestycyjnego lub doradczo-inwestycyjnego w zakresie BHP.
więcej ›››28 maja 2023
Roczne rozliczenie podatku PIT za ubiegły rok dobiegło końca, więc podatnicy teraz powinni na bieżąco monitorować przychody osiągnięte w poszczególnych miesiącach 2023 roku, w tym również z tytułu obrotu walutami. Przysporzenie powstałe w wyniku sprzedaży środków finansowych w walucie obcej po kursie innym od kursu zakupu stanowi dochód podlegający opodatkowaniu. Ponadto dochód lub strata z różnicy kursów walut nie kompensuje się z dochodami i stratami uzyskanymi ze sprzedaży np. papierów wartościowych.
więcej ›››28 maja 2023
Podatnicy mają możliwość podpisania umowy o odroczonym w czasie przeniesieniu prawa własności w ramach tzw. umowy dożywocia. Instytucję umowy dożywocia regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jak wynika z art. 908 § 1 ustawy - Kodeks cywilny, jeśli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Powoduje to, że umowa dożywocia ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej.
więcej ›››19 maja 2023
Wśród polskich firm nabycie pojazdu spoza UE nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Jednak zakup samochodu spoza Unii Europejskiej wymaga przeprowadzenia szeregu działań związanych z przygotowaniem dokumentacji i zapłatą podatków oraz innych opłat. Procedura zależy od tego, kiedy pojazd trafił na teren Wspólnoty i po jakim czasie przyjechał do Polski. Na początku przywóz samochodu do Polski będzie się wiązał z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego. Do rozliczenia akcyzy będzie zobowiązany polski nabywca samochodu.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07