10.12.2021 r.
3 min

CBR nowe narzędzie należytej staranności w VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
10.12.2021r.
3 min

Celem CBR jest zmniejszenie ryzyka odmiennej interpretacji tego samego zdarzenia przez administracje podatkowe różnych krajów UE. Podstawą prawną jest zarządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29.9.2021 r. w sprawie organizacji współpracy w resorcie finansów przy prowadzeniu spraw w ramach pilotażu VAT UE CBR (Dz.Urz. MFFiPR z 2021 r. poz. 141). Określa ono tryb współpracy w sprawach wszczętych wnioskami CBR oraz sposób udostępniania interpretacji CBR.

Dla chętnych polskich podatników VAT będzie możliwość złożenia wniosku – indywidualnej interpretacji transgranicznej w odniesieniu do podatku VAT przewidywanych transakcji. Nie będzie to wniosek ORD-IN tylko specjalny wniosek CBR. Opisywana w nim sprawa musi dotyczyć VAT i mieć charakter transgraniczny oraz wywoływać skutki w państwie członkowskim UE, które przystąpiło do pilotażu CBR. Powinna odnosić się do planowanych (niedokonanych jeszcze) transakcji. Proces jest dwuetapowy: złożenie wstępnego wniosku CBR i następnie właściwego wniosku CBR, żaden z nich nie podlega opłacie.

Po otrzymaniu wstępnego wniosku CBR lub jego uzupełnieniu, KAS zaakceptuje wstępny wniosek CBR lub odmówi jego przyjęcia z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych. O decyzji KAS podatnik jako wnioskodawca zostanie poinformowany poprzez wysłanie informacji na adres poczty elektronicznej wskazanej we wstępnym wniosku CBR do korespondencji. Akceptacja wstępnego wniosku CBR otwiera możliwość złożenia właściwego wniosku CBR. Wniosek CBR powinien zostać sformułowany w języku polskim i angielskim oraz w przypadku, jeżeli wymaga tego administracja podatkowa państwa członkowskiego UE, z którą uzgodnienia oczekuje podatnik, również w języku wymaganym przez to państwo.

Uzgodniona interpretacja VAT UE CBR, po anonimizacji, podlega publikacji na dedykowanych stronach internetowych Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Finansów. Na stronach Komisji Europejskiej można znaleźć CBR wydawane przez administracje innych krajów. To program pilotażowy, a więc pierwsi składający będą „przecierać szlaki” i napotkają zapewne na trudności w zakresie właściwego opisu stanu faktycznego, załączników niezbędnych do oceny sytuacji, itp. Dotychczas polskie organy podatkowe unikały przekazywania odpowiedzi w zakresie skutków podatkowych transakcji zagranicznych, gdyż uwzględniały one również przepisy podatkowe innych krajów. Jednak to narzędzie wydaje się początkiem drogi ku prostszym, bardziej jednolitym zasadom opodatkowania szczególnie transakcji łańcuchowych w ramach UE.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy