27.08.2012 r.
4 min

Dotacje, subwencje podlegające opodatkowaniu - projektowana od 2013 r. zmiana przepisów

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.08.2012r.
4 min

Zgodnie z projektowanym art. 29a ust. 1 podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2 – 5, art. 30a – 30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze związanymi bezpośrednio z ceną towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Nastąpiła więc zmiana w sposobie podejścia do tego, czy otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mają wpływ na wysokość podstawy opodatkowania. W przepisach obecnie obowiązujących kwoty otrzymanych dotacji mają wpływ na wysokość podstawy opodatkowania wówczas, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W projekcie proponuje się wprowadzenie zamiast sformułowania „bezpośredni wpływ na cenę” sformułowania: „związane bezpośrednio z ceną”. Zmiana ma na celu jednoznaczne wskazanie, że w związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu uwzględniane są wszelkie otrzymywane kwoty związane z ich wykonaniem (związane bezpośrednio z ceną), jak również wówczas gdy w związku z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi nie jest pobierana zapłata od podmiotów, na których rzecz jest faktycznie wykonywana czynność, otrzymane kwoty będą uwzględniane w określaniu wysokości podstawy opodatkowania.

Będzie to miało znaczenie np. w przypadku projektów realizowanych ze środków pochodzących z programów pomocowych UE. Obecnie otrzymane kwoty przez beneficjentów w znaczącej większości były traktowane jako „dotacje o charakterze ogólnym”, a zatem nie były uwzględniane w podstawie opodatkowania. Z dniem wejścia w życie proponowanych przepisów, jeżeli finansowanie z tych środków związane jest bezpośrednio z ceną, finansowane w ten sposób czynności będą podlegały opodatkowaniu i powstanie obowiązek rozliczenia podatku od otrzymanych kwot (chyba, że są to czynności zwolnione od podatku).

Podkreślenia wymaga, że wprowadzona zmiana nie oznacza, że wszystkie otrzymywane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze będą miały wpływ na podstawę opodatkowania. Sam fakt, iż dotacja (czy też inny sposób dofinansowania) wpływa na ostateczną cenę świadczenia (co niemal zawsze ma miejsce), nie może być decydujący dla uznania, że każda otrzymana dotacja powinna zwiększać podstawę opodatkowania. Dla uznania dotacji (subwencji, itp.) za zwiększającą podstawę opodatkowania konieczne jest bowiem stwierdzenie, że dotacja ta jest przyznawana konkretnemu podmiotowi w celu sfinansowania wykonywanej przez niego konkretnej czynności opodatkowanej (dostawy towarów lub świadczenia usług).

W związku z powyższym dotację skalkulowaną tak, aby pokrywała całość lub część kosztów danego świadczenia, a w efekcie pozwalającą podatnikowi sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać przy braku takiej dotacji, należy uznać za mającą bezpośredni związek z ceną, czyli stanowiącą podstawę opodatkowania. Powyższe jest zgodne z tezami wynikającymi orzecznictwa TSUE m.in. w wyrokach C-184/00, C-353/00 i C-463/02.

źródło: www.mf.gov.pl

Zobacz szkolenie: