Zapraszamy do kontaktu

SZKOLENIA W POLSCE
KATEGORIE SZKOLEŃ
Aktualności podatkowe
Elektroniczne faktury we wszystkich urzędach
11 listopada 2016
Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło realizację projektu „Platforma pośrednicząca elektronicznego fakturowania dla sfery finansów publicznych”, którego celem jest wprowadzenie faktur elektronicznych w relacjach z administracją publiczną.

W ramach projektu uruchomiona zostanie Platforma e-fakturowania, która umożliwi odbieranie i wysyłanie faktur elektronicznych do urzędów. Ponadto trwają prace nad standardami odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych, które pomogą w dostosowaniu systemów informatycznych urzędów do nowych wymogów. Dodatkowo w projekcie przewidziane zostały działania edukacyjne i wspomagające adaptację standardów e-fakturowania skierowane do sektora IT.

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podkreśla korzyści płynące ze stosowania elektronicznych faktur przez urzędy: „Używanie e-faktur przez jednostki administracji publicznej zmniejszy koszty transakcyjne w obrocie gospodarczym. Do tej pory, fakturę papierową trzeba było wydrukować i przesłać pocztą. To zwiększało wydatki oraz podnosiło koszty firmy i zamawiających. Stosowanie faktur elektronicznych wpłynie również korzystnie na system płatności bezgotówkowych”. „Wykorzystanie ustandaryzowanych dokumentów i wprowadzenie e-faktur pozwoli też na zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w rynkach zamówień publicznych innych państw członkowskich Unii Europejskiej”– dodał wiceszef resortu.

Ministerstwo Rozwoju realizuje projekt w partnerstwie z Instytutem Logistyki i Magazynowania z Poznania. Obowiązek wprowadzenia elektronicznych faktur wynika z Dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Przedsięwzięcie współfinansowane jest z Programu Polska Cyfrowa. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 35 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 29 mln zł.

O obowiązkowym elektronicznym fakturowaniu w jednostkach sektora finansów publicznych pisaliśmy:

http://www.izbapodatkowa.pl/faktury-elektroniczne-beda-obowiazkowe-w-zamowieniach-publicznych,4,1971

http://www.izbapodatkowa.pl/zalozenia-do-ustawy-o-elektronicznym-fakturowaniu-w-zamowieniach-publicznych,4,2031

źródło: www.mr.gov.pl

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.