07.05.2012 r.
3 min

Czy faktury papierowe można przechowywać w formie elektronicznej?

Ekspert KIP

Skopiuj link
07.05.2012r.
3 min

Do końca 2010 r. zgodnie z § 21 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy byli obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Natomiast zgodnie z § 21 ust. 2 rozporządzenia dokumenty, o których mowa w ust. 1, przechowuje się w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.

Natomiast od 1 stycznia 2011 r. (już po zmianie przepisów) § 21 ust. 2 ww. rozporządzenia otrzymał treść: podatnicy przechowują faktury, faktury korygujące, a także duplikaty tych dokumentów, w podziale na okresy rozliczeniowe w dowolny sposób zapewniający:

  1. autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego;
  2. łatwe ich odszukanie;
  3. organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej umożliwiający tym organom również przetwarzanie danych w nich zawartych.

Wskazanie przez ustawodawcę, że faktury mogą być przechowywane w dowolny sposób oznacza, że możliwość przechowywania faktur w formie elektronicznej nie dotyczy jedynie podatników korzystających ułatwień jakie daje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. 249, poz. 1661), a więc tych którzy przesyłają faktury w formie elektronicznej, lecz również tych podatników którzy przesyłają faktury w wersji papierowej.

Przechowywanie faktur w „dowolny sposób” oznacza również, że faktury wystawione przez sprzedawcę mogą być przechowywane w formie papierowej, lecz także na dyskach CD, DVD, na twardych dyskach, lub w inny sposób, który zapewni wystawionym fakturom m.in. autentyczność i integralność treści i ich czytelność.

Należy także podkreślić, że podatnicy, którzy wystawiają faktury w formacie elektronicznym na podstawie rozporządzenia w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (pod warunkiem stosowania się do wymogów wynikających z tego rozporządzenia) mają również prawo do wystawiania faktur w formie papierowej. Tak więc faktura elektroniczna nie jest formą obligatoryjną, lecz fakultatywną, co oznacza, że podatnik niektóre z faktur może wystawiać w formie elektronicznej, a niektóre w formie papierowej. Każdy z tych sposobów jest wtedy prawidłowy.

Aktualna promocja: