10.09.2012 r.
3 min

Czy zawsze w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej należy sporządzić remanent likwidacyjny?

Ekspert KIP

Skopiuj link
10.09.2012r.
3 min

Mimo śmierci wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej spółka istnieje nadal, jeżeli w umowie spółki zostało wcześniej zastrzeżone, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. Wtedy spadkobiercy wskazują spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa (art. 872 Kodeksu cywilnego). Zatem jeśli warunek ten zostanie spełniony spółka nie ulega rozwiązaniu. Trwa nadal i posługuje się dotychczasowym numerem identyfikacji podatkowej (NIP) spółki, ewidencjonuje obrót na tych samych zasadach i nie ma obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).

Zmianie ulegnie zgłoszenie identyfikacyjne NIP–2 oraz załącznik NIP–D, na którym znajdują się dane wspólników spółki. Aktualizację zgłoszenia identyfikacyjnego należy dokonać również w urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany – art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.).

Natomiast odpowiedź na postawione pytanie brzmi – tak, w sytuacji gdy:

Jeżeli w umowie dwuosobowej spółki cywilnej nie zostało zastrzeżone, że spadkobierca wejdzie na miejsce wspólnika w przypadku jego śmierci – spółka ulega rozwiązaniu i tym samym traci podmiotowość prawno-podatkową dla podatku od towarów i usług. Wtedy zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, żyjący wspólnik w imieniu spółki jest zobowiązany sporządzić spis z natury towarów pozostałych w spółce na dzień jej rozwiązania, od których przysługiwało spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Informację o dokonanym spisie z natury i ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego, winien dołączyć do deklaracji podatkowej spółki składanej do urzędu za okres rozliczeniowy, w którym uległa ona rozwiązaniu.

Ponadto do urzędu skarbowego należy również złożyć:
– formularz VAT–Z w celu wykreślenia spółki z rejestru jako podatnika VAT (art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług),
– aktualizację zgłoszenia identyfikacyjnego NIP–2 oraz załącznik NIP-D – w celu wykreślenia spółki z ewidencji podatkowej – (art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników).

Źródło: www.mf.gov.pl

Zobacz szkolenie: