16.04.2012 r.
6 min

Gdzie opodatkowane są usługi wynajmu powierzchni na targach?

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.04.2012r.
6 min

Z pytaniem zwróciła się Spółka sprzedająca usługi organizacji targów i wystaw. Usługi te są świadczone na rzecz podatników polskich jak i zagranicznych, zarówno z Unii Europejskiej jak i spoza Unii.

Spółka będzie organizatorem targów w Czechach. Prace przygotowawcze trwają kilka miesięcy. W toku tego procesu, Spółka pozyskuje od kontrahentów obowiązkowe zaliczki tytułem wynajmu powierzchni wystawienniczej, czasem i innych usług targowych. Spółka będzie świadczyła kompleksowe usługi obejmujące: udostępnienie powierzchni wystawienniczej wraz z zabudową lub bez niej, w zależności od potrzeb klienta, obsługę techniczną doprowadzenia mediów, obsługę hostess, udostępnianie wyposażenia stoisk, ochronę fizyczną, wpis do katalogu wydawanego przez organizatora targów, reklamę w katalogu targowym, opłatę rejestracyjną pobieraną za udział w targach (jej uiszczenie warunkuje otrzymanie przepustki umożliwiającej wstęp na teren targów), dodatkowe usługi techniczne. Sprzedaż biletów zostanie zlecona firmie czeskiej. W związku z realizacją organizacji targów Spółka dokona jako podatnik VAT-UE zakupu w Czechach od podatnika VAT-UE powierzchni wystawienniczej w Czechach na czas trwania wystawy.

Zdaniem Spółki zakupy powierzchni wystawienniczej w Czechach będą stanowiły import usług z obowiązkiem samoobliczenia VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Wątpliwość Spółki budzi co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

Odnosząc się powyższej kwestii należy przede wszystkim ustalić, czy w przedmiotowej sprawie dochodzi do importu usługi. W tym celu niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia przedmiotowej usługi. Wobec czego należy przeanalizować przepisy ustawy Działu V, Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług”. Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatników wyrażona została w art. 28b ust. 1 ustawy. I tak w myśl art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Stosownie do art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis ten – jak wynika z jego brzmienia, stanowi wyjątek od zasady, przyjmując jako kryterium nie usytuowanie podmiotu, lecz przedmiotu, którym jest nieruchomość, a usługi, które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według jej miejsca położenia. Jednocześnie usługi te mogą mieć charakter nieograniczony, na co wskazuje katalog zamieszczony w tym przepisie, który ma charakter otwarty.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż nabyta w przedmiotowej sprawie usługa wynajmu powierzchni wystawienniczej na czas trwania targów polega na oddaniu nieruchomości do używania. Tym samym, spełnia ona przesłanki do zakwalifikowania jej jako usługi związanej z nieruchomością, czyli miejscem, w którym odbywają się targi i w którym znajduje się powierzchnia wystawiennicza. Zatem miejscem świadczenia i opodatkowania usługi udostępnienia powierzchni wystawienniczej na targach w Czechach jest miejsce położenia nieruchomości, tj. terytorium Czech (art. 28e ustawy).

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż usługi polegające na udostępnieniu powierzchni wystawienniczej na czas trwania wystawy stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy. A zatem w przedmiotowej sprawie – wbrew temu co twierdzi Spółka – nie zachodzi import usług.

Przez import usług rozumie się usługi spełniające łącznie następujące warunki:

  • miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi – zgodnie z art. 28b-28n ustawy – jest terytorium Polski,
  • usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium,
  • usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, bądź osoba fizyczna, będąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Jak już wskazano w przedmiotowej sprawie, miejscem świadczenia usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej jest terytorium Czech, zatem Spółka będąca usługobiorcą tej usługi, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Wobec powyższego, nie znajdzie zastosowania także art. 2 pkt 9 ustawy, a więc nie wystąpi import usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

Aktualna promocja: