17.12.2021 r.
3 min

Import próbek a rozliczenie VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
17.12.2021r.
3 min

Próbki są uważane za nieodłączny element promocji sprzedaży danego towaru i mają skłaniać odbiorców ostatecznych w łańcuchu sprzedaży do zakupu promowanych towarów. Istotne są cele przekazania (wręczenia) towarów, a dokładniej cel ich promocji oraz fakt, że zasadniczo nie służą zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, a więc stanowią niewielkie jego partie. Przekazane próbki mają służyć przede wszystkim pokazaniu cech użytkowych towarów i zachęceniu ostatecznych konsumentów do ich nabycia. Wydanie próbki nie może przybierać działań o charakterze handlowym.

Jednak ocena tego, jaka ilość towaru jest niewielka, powinna być dokonywana przez podatnika także w kontekście poziomu obrotu, na jakim następuje przekazanie próbki. Dystrybucja może odbywać się na różnych szczeblach obrotu. Inaczej powinno być ocenione przekazanie próbki na etapie dystrybucji hurtowej, a inaczej na etapie dystrybucji detalicznej.

TSUE w wyroku z dnia 30 września 2010 r. sygn. C-581/08 zdefiniował próbkę jako „egzemplarz okazowy produktu, mający na celu promocję jego sprzedaży i pozwalający na ocenę jego cech i właściwości bez wykorzystania końcowego innego niż nieodłącznie powiązane z takimi działaniami promocyjnymi. Prawo krajowe nie może ograniczyć tego pojęcia w sposób ogólny jedynie do egzemplarzy okazowych mających postać inną niż przeznaczona do sprzedaży lub jedynie do pierwszego z serii jednakowych egzemplarzy okazowych przekazywanych przez podatnika na rzecz tego samego odbiorcy bez uwzględnienia charakteru przedstawianego produktu oraz okoliczności gospodarczych właściwych dla każdej czynności przekazania egzemplarzy okazowych”.

Zwolnienie dla importu próbek towarów zostało przewidziane w art. 67 ustawy o VAT. Wówczas u importera nie wystąpi podatek należny ani naliczony z tego tytułu. Przepis ten stanowi, że zwalnia się od podatku import próbek towarów mających nieznaczną wartość i mogących służyć jedynie uzyskaniu zamówień na towary tego samego rodzaju, które mają być przywiezione na terytorium kraju.

Organ celny może pozbawić próbki wartości handlowej poprzez np. ich przedarcie czy przedziurkowanie. Urzędnik nie musi jednak tego robić, a wówczas towary te będą mieć wartość handlową, co jednak nie przeszkodzi w zastosowaniu zwolnienia. A więc przy zachowaniu należytej staranności w zakresie opisu towaru i celu jego przekazania klientowi, organy podatkowe co do zasady nie kwestionują stosowania zwolnienia przy imporcie próbek, szczególnie jeśli jest to uzasadnione specyfiką firmy i rynku, na którym on działa.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy