- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług został zmieniony m.in. przepis art. 7 ust. 3. Zgodnie z jego obecnym brzmieniem przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Przepis ten wskazuje obecnie, że podatnik wydający nieodpłatnie drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości oraz próbki nie musi ich opodatkować podatkiem VAT.
więcej ›››W praktyce gospodarczej można wielokrotnie spotkać się z sytuacjami podatników podatku VAT, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku. Dotyczyć to może lekarzy, szkół językowych, podmiotów świadczących usługi finansowe, czy indywidualnych twórców i artystów wykonujących usługi kulturalne.
więcej ›››Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 27 lipca 2011 r. Nr IPPP3/443-634/11-2/KC rozstrzygnął o rozliczeniu faktury korygującej wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów oraz wskazaniu kursu dla przeliczenia podstawy opodatkowania na walutę polską.
więcej ›››W świetle ogólnej reguły odliczania podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
więcej ›››Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 czerwca 2012 r. sygn. akt I FSK 1352/11 potwierdził utrwaloną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych dotyczącą konieczności dokonania przez najemcę korekty podatku naliczonego związanego z ulepszeniami dokonanymi w obcym środku trwałym (lokalu), które następnie – przed końcem okresu korekty – zostały nieodpłatnie przekazane wynajmującemu.
więcej ›››Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji z dnia 15 maja 2012 r. Nr IPTPP1/443-184/12-3/MS rozstrzygnął, czy organizacja spotkania integracyjnego dla własnych pracowników stanowi nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
więcej ›››Podatnik, który poczynił nakłady na wynajmowany lokal i odliczył VAT, w razie przedterminowego rozwiązania najmu musi go skorygować.
więcej ›››Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
więcej ›››W Dzienniku Ustaw z dnia 25 maja 2012 r. poz. 584 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333, z 2009 r. Nr 222, poz. 1763, z 2010 r. Nr 250, poz. 1681 oraz z 2011 r. Nr 153, poz. 906).
więcej ›››Zgodnie z ogólną regułą dotyczącą terminu odliczania podatku naliczonego (obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) podatnik ma prawo do tego odliczenia w okresie rozliczeniowym (miesiąc, kwartał), w którym otrzymał fakturę albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Powyższe wynika z art. 86 ust. 10 pkt ustawy o podatku od towarów i usług, w świetle którego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę oraz art. 86 ust. 11 ww. ustawy, zgodnie z którym jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
więcej ›››
