- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
21 stycznia 2022
Zmiany w VAT od początku 2022 roku to skutek rosnących cen i w konsekwencji inflacji. Obawy o ich wzrost potęguje jeszcze wdrażany od początku roku Polski Ład, który zwiększa obciążenia składkowe dla przedsiębiorców. Tarcza antyinflacyjna podzielona została na dwa etapy - od 20 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. Jako pierwsza obniżona została akcyza na paliwo a od początku stycznia obniżone zostały podatki nałożone na nośniki energii i prąd, w tym na gaz ziemny i ciepło systemowe z 23 proc. do 8 proc.
więcej ›››21 stycznia 2022
Podatnicy po wejściu w życie przepisów Polskiego ładu mogą zastanowić się nad ujawnieniem źródeł majątku osiągniętego bez wykazania go do opodatkowania w latach ubiegłych. Chociaż przepisy o abolicji podatkowej mają zastosowanie do dochodów osiągniętych do 31 grudnia 2022 r., to jednak ograniczone są one tylko do dochodów wynikających ze zdarzeń, które nastąpiły przed 1 lipca 2021 r. Jednak abolicją nie będą objęte np. dochody uzyskane w wyniku przestępstwa lub przestępstwa karno-skarbowego. Abolicja nie będzie dotyczyć tez niezapłaconego podatku VAT.
więcej ›››21 stycznia 2022
Przedsiębiorcy szukając oszczędności podatkowych po wejściu w życie Polskiego Ładu decydują się niekiedy na brak wypłat wynagrodzeń dla zarządu, ma to miejsce w przypadku spółek z niewielkim kapitałem - najczęściej mikro przedsiębiorców.
więcej ›››16 stycznia 2022
Wymóg przekazywania ORD-U w polskich przepisach podatkowych obowiązuje już od kilkunastu lat i wynika z art. 82 ust. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Na złożenie tej informacji są trzy miesiące, licząc od zakończenia roku podatkowego, za który informacja ta jest sporządzana, czyli zasadniczo do końca marca.
więcej ›››16 stycznia 2022
Spółki nieruchomościowe funkcjonują dopiero od roku w ustawach podatkowych, ale już mają swoje obowiązki sprawozdawcze i muszą śledzić zmiany przepisów, również wynikających z Polskiego ładu. Model podmiotu, jakim jest spółka nieruchomościowa ma przede wszystkim na celu uszczelnienie systemu podatkowego poprzez pobór podatku od zagranicznych nierezydentów przez spółkę nieruchomościową pełniącą rolę płatnika.
więcej ›››16 stycznia 2022
Początek roku to dobry czas na rozpoczęcie ekspansji na nowe rynki, w tym pozaunijne, dla wielu polskich przedsiębiorców. Eksport towarów oprócz określenia właściwej stawki VAT związany jest z większą ilością formalności niż transakcje unijne. Jednym z narzędzi upraszczających wywóz jest tzw. System REX, tj. system zarejestrowanych eksporterów.
więcej ›››9 stycznia 2022
W ramach nowych rozwiązań dla podatników Polski Ład wprowadził od 2022 roku tzw. Interpretację 590 (I590) czyli porozumienie inwestycyjne z organem podatkowym, nazywane przez Ministerstwo Finansów jako tzw. list żelazny. Liczba ta odnosi się do kodu kreskowego oznaczającego Polskę. Jest to ciekawe rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw, które stanowić ma kompleksową decyzję wydaną dla podatnika w tematach, które dotychczas związane były z osobnymi interpretacjami indywidualnymi, opiniami zabezpieczającymi czy wiążącymi informacji stawkowymi, akcyzowymi, itp.
więcej ›››9 stycznia 2022
W 2022 roku podobnie jak w latach ubiegłych, podatnicy VAT dysponujący flotą pojazdów mają możliwość odliczenia VAT w 50% od faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych lub w 100%, jeśli złożą do organu podatkowego zawiadomienie VAT-26. Na potrzeby prowadzonej działalności często zakupywane są zbiorniki paliwa z których tankuje się m.in. maszyny i urządzenia produkcyjne oraz samochody ciężarowe z pełnym odliczeniem VAT a niekiedy również samochody osobowe. Jakie działania należy podjąć dla zachowania należytej staranności w odliczeniu?
więcej ›››9 stycznia 2022
Początek roku to dla niektórych podatników okres rejestracji do podatku VAT. Nadal w 2022 roku obowiązuje ten sam limit zwolnienia, wynikający z art. 113 ustawy o VAT do wysokości 200 000 zł rocznie. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Czy małżonkowie traktowani są do tego limitu odrębnie czy sumarycznie?
więcej ›››2 stycznia 2022
Końcówka 2021 roku była wyjątkowo gorąca w zakresie zmian przepisów. Jeszcze przed wejściem Polskiego Ładu został on znowelizowany w publikowanych w Dzienniku Ustaw kolejnych aktach prawnych. Część przepisów jest doprecyzowywana a część przesuwana na 2023 rok. Przedsiębiorcy mogą odetchnąć w zakresie zmian w ograniczeniach transakcji gotówkowych, które wejdą w życie dopiero od 2023 roku.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07