- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (2)
- Ceny transferowe (6)
- Delegowanie pracowników (6)
- Edukacja finansowa (6)
- Ekologia i ochrona środowiska (12)
- Fakturowanie i KSeF (25)
- IT dla Ciebie (19)
- Kasy rejestrujace (3)
- Microsoft Excel (9)
- Microsoft PowerPoint (2)
- Microsoft Teams (1)
- Microsoft Word (3)
- Narzędzia IT (3)
- Ochrona sygnalistów (3)
- PODATEK CIT (17)
- Podatek PIT (27)
- PODATEK VAT (86)
- Podatki (11)
- Podatki branżowe (17)
- Podatki i procedury podatkowe (6)
- Podróże Służbowe (3)
- PPK (3)
- Prawo cywilne (5)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (4)
- Rachunkowość (8)
- Rozwój osobisty (9)
- Środki Trwałe (14)
- WordPress (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (5)
- ZFŚS (2)
W dniu 26 sierpnia 2011 r. ukazało się obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).
więcej ›››W ocenie PKPP Lewiatan w ustawie o podatku od towarów i usług, w szczególności w art. 19 tej ustawy zawarte są przepisy określające zbyt wiele momentów powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Wynikiem tego jest konieczność angażowania dodatkowych osób, które zajmują się wyłącznie sprawdzaniem poprawności określania powstania obowiązku podatkowego. Wielokrotnie zdarzają się błędy popełnianie u podatników w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Zdaniem PKPP Lewiatan wskazane byłoby wprowadzenie opcjonalnej możliwości stosowania jednej ogólnej zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT po zawiadomieniu organu podatkowego. Oznaczałoby to, że w sytuacji braku zawiadomienia organu podatkowego podatnik rozpoznawałby moment powstania obowiązku podatkowego na zasadach obecnie istniejących (uwzględniających wielokrotne wyjątki).
więcej ›››Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji z dnia 5 sierpnia 2011 r. Nr IPTPP2/443-179/11-2/JS rozstrzygnął, czy w sytuacji opodatkowania najmu lokali użytkowych stawką 23% VAT opłaty za energię, odprowadzanie ścieków jako usługi pomocnicze do usługi głównej również powinny zostać opodatkowane tą samą stawką.
więcej ›››Czy przy wykupie samochodu osobowego z leasingu operacyjnego można odliczyć 60% podatku VAT wynikającego z faktury nie więcej niż 6000 zł, nawet jeżeli z faktur za raty leasingowe odliczono już 60% podatku nie więcej niż 6000 zł?
więcej ›››Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji z dnia 21 lipca 2011 r. Nr IPTPP1/443-128/11-2/ALN rozstrzygnął, czy sprzedaż produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy dokonywanej przez rolnika ryczałtowego będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w sytuacji, gdy rolnik ryczałtowy dokona rejestracji jako podatnik VAT czynny z tytułu świadczonych usług rolniczych.
więcej ›››(Komentarz do indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 21 lipca 2011 r. Nr IPTPP1/443-128/11-2/ALN.)
W ocenie piszącego te słowa przedstawiona powyżej indywidualna interpretacja aparatu skarbowego jest prawidłowa. Rolnik nie może zgodnie z przepisami ustawy o VAT być podatnikiem czynnym z tytułu wykonywanych usług rolniczych, przy równoczesnym wykonywaniu czynności zwolnionych wynikających z dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
więcej ›››W ocenie PKPP Lewiatan wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta korekty faktury dla zmniejszenia postawy opodatkowania jest niezgodny z orzecznictwem ETS, które dopuszcza obniżenie obrotu także w sytuacjach, gdzie nie wystawia się żadnych faktur korygujących (np. sprawa C-317/94 Elida Gibbs).
więcej ›››W ocenie PKPP Lewiatan obecna regulacja ustawy o VAT nakłada na podatników uciążliwy obowiązek prowadzenia ewidencji osób obdarowanych, jeśli jednostkowa cena nabycia lub koszt wytworzenia prezentu przekracza 10 zł.
więcej ›››Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 1 sierpnia 2011 r. Nr IPPP3/443-656/11-4/JF rozstrzygnął, czy Spółka otrzymująca premię pieniężną jest zobowiązana do wystawiania z tego tytułu faktury VAT.
więcej ›››Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach internetowych opublikowało projekt zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392, z późn. zm.). Jak wskazało Ministerstwo Finansów zmiana przepisów wynika z konieczności zapewnienia równego traktowania podmiotów, jakimi są spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe działające w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Chodzi o możliwość zastosowania analogicznego zwolnienia od podatku od towarów i usług do czynności wykonywanych przez te podmioty w zakresie wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
więcej ›››
