- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
12 listopada 2021
Opodatkowanie w Polsce dochodów z zagranicznych spółek funkcjonujących poza granicami kraju zostało przewidziane w unijnej dyrektywie Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. Kwestia podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej funkcjonuje w obecnych polskich przepisach i została określona w art. 30f ustawy o PIT oraz art. 24a ustawy o CIT. Polski Ład zakłada dodanie nowej formuły opodatkowania; podatek będzie nie od dochodów, ale od 8 proc. aktywów zagranicznej jednostki (fundacji czy spółki), z pominięciem jej zadłużenia, jeżeli tylko będą spełnione określone warunki.
więcej ›››12 listopada 2021
Początek roku to czas rozliczeń podatkowych i obowiązków sprawozdawczych dla pracodawców. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pracowników mobilnych. Często w umowach o pracę przedstawicieli handlowych, którzy pokonują duże odległości w celu odbycia spotkań z klientami w różnych miejscowościach, miejsce wykonywania pracy jest określone jako obszar obejmujący więcej niż jedną gminę, np. terytorium powiatu czy województwa.
więcej ›››12 listopada 2021
Polscy podatnicy przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych powinni zachować należytą staranność w zakresie zarówno weryfikacji kontrahentów i ustaleń odnośnie terminu transportu, ale również posiadania dokumentów przewozowych. Szczególnie w transakcjach nabyć towarów z innych krajów UE, kiedy podatnikowi polskiemu będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT. Problem szczególnie może pojawić się, kiedy sprzedawca unijny wystawia fakturę we wcześniejszym miesiącu a towar zostaje przemieszczony później, niekiedy nawet po miesiącu.
więcej ›››5 listopada 2021
Wielkimi krokami zbliża się konieczność wdrożenia zasad Polskiego ładu również w zakresie zmian w płatności składki zdrowotnej. Dla podatników rozliczających się liniowo (w tym również będących na stracie podatkowej) minimalna kwota składki zdrowotnej wyniesie 270 zł. Dla podatników rozliczających się liniowo składka zdrowotna wyniesie 4,9% od dochodu zamiast pierwotnie zapowiadanych 9%.
więcej ›››5 listopada 2021
Koniec roku to czas analiz podatkowych w zakresie prawidłowości rozliczeń. Część podatników rozważa dokonanie zmian w profilu działalności gospodarczej lub w strukturze majątku przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Zmiany te mogą wywoływać skutki w podatku VAT. Obowiązek korekty VAT w zakresie jego odliczenia ma zastosowanie m.in. w przypadku, gdy dojdzie do sprzedaży środków trwałych, np. nieruchomości ze stawką zwolnioną. Zgodnie z art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku, gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż towarów lub usług, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu aż do końca okresu korekty.
więcej ›››5 listopada 2021
Polski Ład został przegłosowany w Sejmie i wejdzie w życie od stycznia 2022 roku, a z nim szereg nowych ulg dla przedsiębiorców, w ramach tzw. działalności sponsoringowej. Działania CSR (ang. Corporate Social Responsibility - CSR) funkcjonują w wielu krajach rozwiniętych i polegają na wspieraniu lokalnych instytucji i osób, współpracy z regionalnymi organizacjami, programów dla dzieci i młodzieży, działań ekologicznych, a także inwestycyjnych (np. budowanie dróg). Dotychczas w polskich przepisach podatkowych nie było wielu zachęt do pomocy lokalnej, teraz ma się to zmienić.
więcej ›››5 listopada 2021
W bieżącym roku podatnicy, mimo opóźnień dostaw związanych z pandemią, decydowali się na zakup środków transportu zza granicy, najczęściej z krajów Unii Europejskiej. To rozwiązanie może być korzystne finansowo, ale trzeba pamiętać o obowiązkach podatkowych z nim związanych. Sposób rozliczenia w przypadku polskich podatników VAT wygląda nieco inaczej niż klasyczne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
więcej ›››5 listopada 2021
Podatnicy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze często decydują się na zakup pojazdu sfinansowanego kredytem. Wątpliwości budzi w tej sytuacji możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zakupionego pojazdu, jeśli współwłaścicielem pojazdu jest bank. Rata kredytu nigdy nie jest kosztem, ale odpis amortyzacyjny co do zasady ogólnej stanowi koszt podatkowy, w przypadku samochodów osobowych do limitu 150 tyś zł.
więcej ›››5 listopada 2021
Zbliżają się terminy rozliczeń rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych, związane z obowiązkami płatnika za 2021 rok. Oprócz standardowych świadczeń dla pracowników i współpracujących, w ciągu roku mogą mieć miejsce wydarzenia towarzyskie związane z integracją środowiska i organizowanymi z tego tytułu konkursami, w tym również dla klientów podatnika.
więcej ›››24 października 2021
Wynajem nieruchomości jest odpłatnym świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu. Może być jednak zwolniony z podatku VAT, jeśli są spełnione warunki z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Przepis ten mówi o wynajmie mieszkań wyłącznie na cele mieszkaniowe. Nie ma w nim wyraźnego ograniczenia w zakresie tego kto jest Wynajmującym ani kto ma być Najemcą. Ustawa o VAT nie zawiera definicji nieruchomości mieszkalnej oraz nie określa co należy uznać za lokal mieszkalny.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07