- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
3 października 2021
W przypadku świadczenia usług dla kontrahentów z Unii Europejskiej, którzy nie są zarejestrowani do VAT UE należy pamiętać o zachowaniu należytej staranności w ich weryfikacji. Organy podatkowe coraz częściej wzywają podatników polskich do przedłożenia dokumentacji w zakresie sprawdzenia kontrahenta zagranicznego z punktu widzenia prowadzenia przez niego działalności gospodarczej w kraju jego siedziby. W systemach informatycznych urzędów skarbowych widnieje on na czerwono jako tzw. nieaktywny nr VAT.
więcej ›››26 września 2021
Pakiet Slim VAT 2 wchodzi od października w życie i wraz z nim kilka uproszczeń dla podatników. Jednym z nich jest wydłużenie terminu na złożenie zgłoszenia VAT 26 w przypadku poniesienia wydatków związanych z samochodami osobowymi.
więcej ›››26 września 2021
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Do końca 2021 roku istnieje jednak szereg zwolnień dla firm wynikających z rozporządzenia do ustawy VAT.
więcej ›››26 września 2021
Umorzenie udziałów to jedna z form zmniejszenia kapitału w spółce kapitałowej, na którą decydują się niektóre podmioty w ramach rozliczeń ze wspólnikiem. Polega ono na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Są różne formy umorzenia udziałów, najczęściej występuje tzw. dobrowolne umorzenie.
więcej ›››19 września 2021
Coraz więcej podatników prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze planuje zmienić od 2022 roku formę opodatkowania ze skali podatkowej lub podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Powód? Zwiększone obciążenia w zakresie składki zdrowotnej w Polskim Ładzie.
więcej ›››19 września 2021
Polscy eksporterzy towarów od 2021 roku musieli przyzwyczaić się do nowych rozliczeń z kontrahentami z Wielkiej Brytanii jako państwa spoza UE. To wywołało szereg dodatkowych formalności i wydłużyło procesy dostaw. Organy podatkowe już po pierwszym półroczu 2021 roku wnikliwie weryfikują prawidłowość stosowania stawki 0% przy rozliczeniach z angielskimi klientami.
więcej ›››19 września 2021
Pracodawcy w ramach świadczeń socjalnych zapewniają pracownikom szereg dodatków, w tym ubezpieczenia. Na rynku dostępne są różne formy, zarówno typowe ubezpieczenia na życie jak i nowe połączone z elementem inwestycyjnym. Organy podatkowe idąc z duchem czasu nie kwestionują ujęcia w kosztach uzyskania przychodu tych wydatków z zaznaczeniem beneficjenta- pracownika, gorzej z innymi - typu zleceniobiorcy.
więcej ›››12 września 2021
Od 2022 roku w ramach Polskiego Ładu, fiskus zamierza dokładnie przyjrzeć się wypłatom dokonywanym w spółkach kapitałowych dla podmiotów powiązanych. Już teraz ma takie możliwości patrząc na przepisy o cenach transferowych. Jednak ma dokonywać tego na szerszą skalę. Nie chodzi tylko o wypłaty przekraczające określone limity usługowe czy towarowe w ramach realizowanych transakcji z podmiotami powiązanymi.
więcej ›››12 września 2021
Czy z końcem 2021 roku będzie więcej likwidowanych mikrofirm ze względu na zmiany podatkowe w ramach Nowego Ładu? Działalność gospodarcza jest tą formą prowadzenia biznesu, która może zostać założona bardzo szybko, ale też przy decyzji o zamknięciu nie wymaga większych formalności. To jest jej przewaga w stosunku do spółek kapitałowych, których likwidacja jest prawnym procesem i zajmuje co najmniej kilka miesięcy. Nie zapominajmy jednak o skutkach podatkowych likwidacji każdej działalności gospodarczej.
więcej ›››12 września 2021
Nadchodzi czas przygotowania dokumentacji cen transferowych za 2020 rok w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi. Za wyjątkiem zwolnień dokumentacyjnych dla polskich podatników na dochodzie, pozostali podatnicy, realizujący transakcje z zagranicznymi podmiotami powiązanymi muszą pochylić się nad tworzeniem wspólnych dokumentacji potwierdzających stosowanie cen rynkowych. W przypadku dokumentowania pożyczek nadal funkcjonują możliwe uproszczenia.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07