- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Od strony księgowej, w przypadku podmiotów prowadzących księgi rachunkowe, dotacja z ZUS do zakupu środków trwałych np. maszyny powinna być rozliczana w pozostałe przychody operacyjne równolegle do amortyzacji, natomiast dotację do szkolenia, które bezpośrednio obciąży koszty, ujmuje się bezpośrednio w pozostałe przychody operacyjne.
Z punktu widzenia podatku VAT, podstawę opodatkowania zwiększają tylko takie dofinansowania (dotacje), które mają bezpośredni wpływ na cenę. Oznacza to, że dofinansowanie podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy stanowi dopłatę do ceny towaru lub usługi. Jako kryterium uznania dotacji za zwiększającą podlegający opodatkowaniu VAT obrót, należy wskazać związek danego dofinansowania z konkretną wykonywaną przez podatnika czynnością. Dofinansowania, których nie da się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zwiększają podstawy opodatkowania VAT w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy VAT.
Dofinansowanie otrzymane z ZUS na poprawę BHP i wydatkowane na zakup środka trwałego nie generuje u podatnika obowiązku podatkowego w VAT. Podatnik ma prawo odliczyć VAT z zakupów poczynionych z otrzymanych środków z ZUS. Jeżeli natomiast podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktury zakupu środka trwałego, to podatek ten zwiększa jego wartość początkową stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie m.in. środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, nie stanowią przychodu dla celów podatkowych. Reguluje to art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. A więc środki pieniężne z ZUS otrzymane na rachunek bankowy tytułem dotacji na zakup środka trwałego (np. maszyny) nie stanowią przychodu podatkowego, a więc nie dokonuje się w związku z tym zdarzeniem zapisów dotyczących przychodów w księdze. W konsekwencji, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów m.in. z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Inaczej jednak będzie z dofinansowaniem do innych składników majątku niż środki trwałe.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Podatek przy sprzedaży walut i papierów wartościowych przez osoby fizyczne więcej ›››
- Skutki podatkowe zawarcia umowy dożywocia więcej ›››
- Zgłoszenie importowanego samochodu do rozliczenia VAT więcej ›››
- Odliczenie VAT przy poniesionych wydatkach w ramach zobowiązań gwarancyjnych więcej ›››
- Weryfikacja cen transferowych w ramach korekty dochodowości więcej ›››

