Zapraszamy do kontaktu

SZKOLENIA W POLSCE
KATEGORIE SZKOLEŃ
Aktualności podatkowe
Jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wykazów towarów do celów poboru VAT w imporcie
1 lutego 2019
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 stycznia 2019 r. poz. 132 opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie. Pierwotne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw z 2011 r. Nr 293, poz. 1727.

Jednolity tekst rozporządzenia uwzględnia zmiany w ww. rozporządzeniu wprowadzone:

  1. rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 grudnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (Dz. U. poz. 2438), oraz
  2. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (Dz. U. poz. 146).

Należy wskazać, że w załącznikach do rozporządzenia w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie wszystkie towary dla celów importu towarów są identyfikowane za pomocą Nomenklatury Scalonej (kody CN). Natomiast zgodnie z projektem z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług towary dla celów VAT (zarówno w imporcie oraz w transakcjach krajowych) będą od 1 stycznia 2020 r. identyfikowane wyłącznie przy zastosowaniu Nomenklatury Scalonej.

Wojciech Zajączkowski

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.