09.02.2018 r.
4 min

Kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
09.02.2018r.
4 min

Komunikat ma następującą treść:

  • Jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia.
  • Jednak w niektórych sytuacjach (np. gdy podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), pomimo zawieszenia działalności, uzupełnia się ewidencję VAT, składa deklarację VAT i przesyła JPK_VAT.

Dane przesyłane w JPK_VAT stanowią informację o prowadzonej ewidencji VAT (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, w której umieszcza się dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT. Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza VAT, ma m.in. obowiązek wykazywania sprzedaży i zakupu w ewidencji VAT, raportowania danych w niej zawartych w postaci JPK_VAT oraz sporządzania deklaracji VAT.

W przypadku zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych – za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Oznacza to również brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT.

Jeżeli podatnik z powodu zawieszenia działalności gospodarczej nie dokonuje zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia.

Składanie JPK_VAT pomimo zawieszenia działalności gospodarczej:

Od wskazanej zasady istnieją wyjątki. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie dotyczy (art. 99 ust. 7b ustawy o VAT):

  • podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • podatników importujących usługi lub kupujących towary – w zakresie których są podatnikami,
  • okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które ma obowiązek skorygować podatek naliczony.

W takim przypadku, pomimo zawieszenia działalności gospodarczej, należy prawidłowo ująć wykonane czynności lub zaistniałe zdarzenia w ewidencji VAT, złożyć deklarację VAT i jednocześnie przesłać plik JPK_VAT.

Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów jest bardzo cenne i istotne, jednak całkowicie nieprawidłowe, co oczywiście nie przeszkadza korzystać z jego treści.

W świetle art. 99 ust. 7a ustawy o VAT podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą nie mają obowiązku składania deklaracji VAT. Natomiast z art. 82 § 1b niezbicie wynika, że podatnicy, którzy taką działalność zawiesili mają obowiązek comiesięcznego składania JPK dla celów VAT, bowiem w art. 82 § 1b ustawy Ordynacja podatkowa nie zawiera żadnych odwołań do art. 99 ust. 7a ustawy o VAT. Wskazywałem na to w 2016 r. w artykule: Problemy z comiesięcznym składaniem JPK.

Natomiast nasuwa się uwaga natury ogólnej. Ministerstwo Finansów, zamiast interpretować przepisy contra legem winno się zająć ich uporządkowaniem, a wcześniej konsultowaniem zgłaszanych przepisów ze specjalistami na etapie przedlegislacyjnym. Nie dochodziłoby wówczas do takich wyjaśnień niezgodnych z prawem.

Wojciech Zajączkowski