- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (2)
- Ceny transferowe (6)
- Delegowanie pracowników (6)
- Edukacja finansowa (6)
- Ekologia i ochrona środowiska (12)
- Fakturowanie i KSeF (25)
- IT dla Ciebie (19)
- Kasy rejestrujace (3)
- Microsoft Excel (9)
- Microsoft PowerPoint (2)
- Microsoft Teams (1)
- Microsoft Word (3)
- Narzędzia IT (3)
- Ochrona sygnalistów (3)
- PODATEK CIT (17)
- Podatek PIT (27)
- PODATEK VAT (86)
- Podatki (11)
- Podatki branżowe (17)
- Podatki i procedury podatkowe (6)
- Podróże Służbowe (3)
- PPK (3)
- Prawo cywilne (5)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (4)
- Rachunkowość (8)
- Rozwój osobisty (9)
- Środki Trwałe (14)
- WordPress (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (5)
- ZFŚS (2)
Wydatki na kształcenie na studiach podyplomowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 Ustawy o PIT, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie, czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy, kwalifikacji i innych korzyści, które są potrzebne lub pożądane w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością. Właściciele firm głównie poszerzają wiedzę, aby pozyskać dodatkowe kompetencje menedżerskie obejmujące m.in. umiejętności prowadzenia negocjacji, rozwiązywania konfliktów, planowania czy kontrolowania i oceny.
Wydatki poniesione przez podatnika na uczestnictwo w studiach MBA, w tym inne wydatki związane ze studiami, takie jak koszty transportu do miejsca odbywania zajęć, koszty noclegów i koszty pomocy naukowych dokumentowane fakturami lub odpowiednimi rachunkami będą stanowić koszty uzyskania przychodu. Wydatki te stanowić będą pośrednie koszty uzyskania przychodu i staną się kosztem uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Jeżeli koszty te będą dotyczyć okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie będzie możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku powinny zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Studia MBA, w których właściciel firmy jako podatnik uczestniczy, powinny ściśle korespondować z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Uczestnictwo w tym programie umożliwi wówczas pogłębienie, usystematyzowanie, aktualizację i rozszerzenie zawodowych kompetencji i kwalifikacji. Podczas studiów podatnik może zapoznać się z najnowszymi metodami i narzędziami z zakresu ekonomii, zarządzania, a także finansów i rachunkowości, które będzie mógł wykorzystać we współpracy z innymi przedsiębiorstwami. A tym samym skuteczniej konkurować o klientów świadcząc usługi najwyższej jakości. To z kolei powinno przełożyć się na wynagrodzenie adekwatne do świadczonych usług, a w konsekwencji na wzrost przychodów.
Potwierdzenie ujęcia wydatku na MBA w kosztach podatkowych wskazują interpretacje podatkowe wydawane przez organy podatkowe, np..: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2019 r., 0114- KDIP3-1.4011.278.2019.1.AC, Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2018 r., 0114-KDIP3-1.4011.331.2018.2.AM, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2016 r., IPPB1/4511-854/16-3/AM.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Dokumentacja i informacja oraz oświadczenie o cenach transferowych za 2021 rok więcej ›››
- Zwolnienie z opodatkowania dopłat do wypoczynku dla dzieci pracowników więcej ›››
- Stawka VAT przy organizacji imprezy rekreacyjnej więcej ›››
- Firmowe wydatki z okazji Dnia Dziecka więcej ›››
- Sprzedaż auta wykupionego z leasingu przez ryczałtowca więcej ›››
- Wypłata dywidendy w walucie a różnice kursowe więcej ›››

