11.12.2019 r.
3 min

Nietransakcyjne przemieszczenie towarów objętych pakietem paliwowym – kurs waluty

Ekspert KIP

Skopiuj link
11.12.2019r.
3 min

Sprowadzenie towarów w ramach importu poza terytorium kraju i następnie ich sprowadzenie do Polski jest tzw. nietransakcyjnym nabyciem wewnątrzwspólnotowym. Przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury. Jednak przy nietransakcyjnym przemieszczeniu towarów nie wystawia się faktury. Wówczas obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprowadzenia towarów do Polski. Podatnicy sprowadzający do Polski towary wymienione w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT mają obowiązek zapłacić podatek należny od WDT w terminie wskazanym w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, tj. w terminie 5 dni od ich wprowadzenia na terytorium kraju albo z chwilą przemieszczenia towarów – jeżeli towary są przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym.

W celu obliczenia i wpłacenia kwot podatku ustawodawca umożliwił Ministrowi Finansów udostępnianie podatnikom cen towarów wskazanych w art. 103 ust. 5aa ustawy, w formie komunikatu, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministra Finansów (https://www.gov.pl/web/kas/ceny-paliw-dla-potrzeb-vat). Należy jednak zauważyć, że na wskazanej stronie internetowej publikowane są wyłącznie ceny benzyny bezołowiowej 95, benzyny bezołowiowej 98, oleju napędowego (typu Eurodiesel, Ekodiesel), oleju napędowego (typu Arktyczny 2, IZ-40) oraz LPG. Dla pozostałych towarów wskazanych w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT ceny nie są publikowane.

Wymaga przypomnienia, że do obliczenia kursu waluty dla nabywanych z zagranicy towarów i innych niż te które są publikowane przez Ministra Finansów niezbędna jest wiedza odnośnie kursu przeliczeniowego z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przy nietransakcyjnym WNT nie wystawia się faktury, która mogłaby powodować powstanie obowiązku podatkowego, jak i nie jest znany – w dacie wpłaty podatku – kurs waluty. Ten bowiem będzie znany dopiero na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. 14 następnego miesiąca (dzień wcześniejszy niż data obowiązku podatkowego).

Wobec powyższego jak powinien postąpić podatnik i według jakiego kursu przeliczyć walutę obcą na złote polskie?

Przepisy nie dają w tym względzie żadnej odpowiedzi. Wydaje się, że najwłaściwszym będzie przyjęcie kursu waluty z dnia poprzedzającego dzień wprowadzenia towarów do magazynu wykazując podatek należny w deklaracji VAT-14. Następnie za miesiąc powstania obowiązku podatkowego, znając już rzeczywisty kurs z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, należy w deklaracji VA-7 wykazać podatek należy i naliczony według ostatecznego już wówczas kursu waluty. W konsekwencji różnica w zakresie kursu waluty (różnica pomiędzy kursem pierwotnie wykazanym w deklaracji VAT-14 a kursem ostatecznym wykazanym w deklaracji VAT-7) spowoduje zwiększenie albo zmniejszenie podatku należnego oraz naliczonego w deklaracji VAT-7.

Wojciech Zajączkowski