- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Regulacje prawne odnośnie unikania opodatkowania, jak też obejścia prawa podatkowego zawarte są w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 119a i następne). Chęć osiągnięcia korzyści podatkowej może stanowić element uzasadnienia ekonomicznego działań podatnika. Warunkiem pozostaje jedynie, by osiągana korzyść nie była sprzeczna z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Część przedsiębiorców, chcąc uniknąć ryzyka podatkowego występuje o tzw. opinie zabezpieczające do Szefa KAS. Opinie te mają zagwarantować, że podejmowane działanie nie ma na celu osiągnięcie korzyści podatkowej jako głównego priorytetu.
Zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy CIT - podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
W opinii zabezpieczającej wydanej w sierpniu 2021 roku Szef KAS, stwierdził, że „…zaplanowanie amortyzacji podatkowej jest sposobem na zarządzanie podatkowymi kosztami przedsiębiorstwa, gdyż przez sam wybór najbardziej odpowiedniej dla siebie metody amortyzacji, podatnik uzyskuje możliwość wpływu na wysokość obciążeń podatkowych - opóźniając lub przyspieszając moment wykazania dochodu do opodatkowania - co finalnie może wpłynąć na odsunięcie w czasie powstania zobowiązania podatkowego lub obniżenie jego wysokości, albo na powstanie lub zawyżenie straty podatkowej.” (DKP1.8011.17.2021 z 27-08-2021). Podatnik uzyskał pozytywną opinię w zakresie realizowanej strategii gospodarczej. W uzasadnieniu swojej decyzji Szef Kas przyznał, że badana czynność nie wiązała się też w żaden sposób z ryzykiem gospodarczym przewyższającym spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, że należałoby uznać, że działający rozsądnie podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy

