Podatek CIT / Podatki
09.12.2022 r.
3 min

Ostatni miesiąc na skorzystanie z ulgi sponsoringowej w podatku dochodowym za 2022 rok

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatki
09.12.2022r.
3 min

Ulga więc jest związana z poniesionymi przez podatnika kosztami uzyskania przychodów.

W ramach ulgi sponsoringowej odliczeniu podlegają tylko te koszty, które spełniają kryteria kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Przepisy o podatku dochodowym do kosztów uzyskania przychodów zaliczają koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wyłączonych z kosztów podatkowych. Ustawa o CIT nie zawiera przepisu, który pozwalałby na uznanie wydatków ponoszonych w ramach CSR niejako "automatycznie" za koszty uzyskania przychodów. W każdym przypadku ponoszenia takich wydatków podatnik musi wykazać ich związek z uzyskaniem przychodów, zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła.

Gdy umowa zawarta między stronami ( np. przedsiębiorcą a klubem sportowym) przewiduje, że w zamian za przekazanie określonych środków pieniężnych, wartości rzeczowych lub świadczeń, sponsor otrzyma od podmiotu sponsorowanego ekwiwalentne świadczenie wzajemne o charakterze reklamowym, można mówić o tzw. sponsoringu właściwym. Stanowi on w istocie odpłatne nabycie usług reklamowych. Koszty sponsoringu właściwego stanowią wówczas w całości koszty uzyskania przychodów sponsora. W celu spełnienia warunków do zastosowania ulgi CSR, reklama może być realizowana za pomocą rozmaitych środków wyrazu oraz przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym przez prezentowanie danego towaru lub usługi, jego cech jakościowych, użytkowych lub konsumpcyjnych, zalet technicznych, estetycznych lub zdrowotnych, rozwiązań nowoczesnych czy modnych, a także przez rozpowszechnianie logo firmy. Można, wobec tego wyróżnić reklamę towaru, usługi, a także reklamę firmy (przedsiębiorstwa).

Odliczeń w ramach ulgi na sponsoring dokonywać można w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono podlegające odliczeniu w ramach tej ulgi koszty ( art. 18ee ust. 9 ustawy o CIT). A więc grudzień to ostatni miesiąc na poniesienie wydatków, które uprawnią do skorzystania z ulgi CSR w 2022 roku. Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rozliczenie ulgi może być dokonane wyłącznie w ramach źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, a więc w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych podatnik nie zastosuje takiej ulgi w źródle zysków kapitałowych.

Podatnicy rozliczający się podatkiem dochodowym od osób fizycznych też mają ograniczenia w jej stosowaniu. Przykładowo, podatnik, który stosuje jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych identyfikując podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie może rozliczać ulgi na CSR. Ulga jest skierowana do podatników PIT osiągających przychody z działalności gospodarczej, z której dochody są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub według 19% stawki podatku.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy