21.01.2022 r.
3 min

Pełnienie przez Prezesa Zarządu funkcji bez wynagrodzenia

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.01.2022r.
3 min

W przypadku wypłat wynagrodzeń dla członków zarządu od stycznia należy potrącić 9% składki zdrowotnej od przychodu. Alternatywą są inne bardziej korzystne rozwiązania podatkowe typu- świadczenia niepieniężne dla udziałowców/akcjonariuszy czy spółka komandytowo-akcyjna. Jednak zmiana zasad wynagradzania nie może naruszać przepisów kodeksu spółek handlowych. Przykładowo, na podstawie art. 176 nie powinno wypłacać się pensji za prowadzenie spraw firmy i kierowanie nią.

Co w przypadku braku otrzymywania wynagrodzenia przez zarząd? Czy oznacza to dla spółki konieczność wykazywania nieodpłatnego świadczenia? Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie łączą wykonywania funkcji członka zarządu z wynagrodzeniem. Zatem możliwe i dopuszczalne przez prawo jest wykonywanie tych funkcji bez wynagrodzenia.

Aby dane świadczenie stanowiło świadczenie nieodpłatne, stanowiące źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu musi dojść do powstania stosunku, w ramach którego jeden podmiot dokonuje świadczenia na rzecz drugiego podmiotu, a drugi podmiot otrzymuje to świadczenie nieodpłatnie – bez świadczenia wzajemnego czy też jakiegokolwiek ekwiwalentu – zwiększając tym samym swoje przychody podatkowe.

Jeśli funkcję członka zarządu pełni osoba posiadająca jednocześnie udziały w strukturze kapitałowej spółki, to po stronie tej spółki nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń. Jest to spowodowane tym, że wspólnik (bezpośredni lub pośredni) może uzyskać w przyszłości określone świadczenia od spółki, w tym m.in. dywidendę. Pełnienie funkcji przez prezesa zarządu przez udziałowca nie ma charakteru nieodpłatnego – zarówno prezes zarządu, jak i spółka delegująca jego do zarządu są zainteresowani osiąganiem zysku przez spółkę i zwiększaniem wartości jej majątku, które mogą im przynieść obecnie i w przyszłości określone korzyści majątkowe. Wówczas pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki bez wynagrodzenia przez osobę posiadającą udziały w spółce nie skutkuje po stronie spółki powstaniem przychodu podatkowego, w szczególności nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy nieodpłatnie funkcję zarządu pełni wspólnik bezpośredni czy pośredni.

Pojawiały się także interpretacje podatkowe, zgodnie z którymi nie ma mowy o powstaniu przychodu do opodatkowania, gdy funkcje członków zarządu bez wynagrodzenia pełnili pracownicy udziałowca (np. w interpretacji z dnia 21 maja 2018 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.121. 2018.1.AP Dyrektor KIS). Inna sytuacja miałaby miejsce, gdyby pełnienie funkcji w zarządzie nie byłoby powiązane z posiadaniem udziałów w spółce, wówczas nie ma ekwiwalentności możliwych świadczeń i w takim przypadku spółka musiałaby rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń, doliczając co miesiąc do przychodów podatkowych wysokość rynkowego wynagrodzenia za usługi zarządzania świadczone w porównywalnym podmiocie na rynku.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy