- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Z uwagi na charakter prawny waluty wirtualnej (która dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest traktowana jako waluta tradycyjna), otrzymanie waluty wirtualnej, jako wynagrodzenia od zagranicznego podmiotu za wykonane usługi powinno być traktowane jako transakcja barterowa. Podatnik świadczy usługę, zaś zagraniczny podmiot sprzedaje walutę wirtualną. Kontrahent może przelewać walutę wirtualną do określonego przez strony dnia każdego miesiąca w postaci np. tokenów. W przypadku otrzymania zapłaty w postaci waluty wirtualnej podatnik będzie dokonywać wymiany za pośrednictwem giełdy. Dokumentacja otrzymania waluty wirtualnej i jej wymiany na prawny środek płatniczy polega zwykle na tym, że giełda zapisuje na koncie użytkownika potwierdzenie każdej transakcji. Istnieje możliwość wyeksportowania szczegółowych danych oraz potwierdzeń każdej transakcji.
Tym samym, wynagrodzenie z tytułu wykonania usług na rzecz podatnika wypłacone w postaci przekazania waluty wirtualnej o wartości przeliczonej na walutę tradycyjną będzie stanowiło przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. (m.in. stanowisko zaprezentowane w wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.549.2019.3.PR). Nie ma w tym przypadku konieczności opodatkowania tych usług inaczej niż według wybranej przez podatnika formy opodatkowania. Podatnik, który świadczy usługi, np. z branży IT może opodatkować wynagrodzenie z tytułu wykonania usług na rzecz kontrahenta zagranicznego wypłacone w postaci przekazania waluty wirtualnej o wartości przeliczonej na walutę tradycyjną, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wg stawki 8,5% lub 12% (jeśli wybrał ryczałt jako formę opodatkowania). Stanowisko zaprezentowane w wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej z 21 października 2022r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.665.2022.2.MGR.
Wymiana waluty wirtualnej będzie stanowiła u podatnika przychód z tytułu zysków kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Samochód elektryczny w firmie - rozliczenie podatkowe więcej ›››
- Prawo do odliczenia VAT przy CSR więcej ›››
- Dodatnia wartość firmy (goodwill) i jej rozliczenie więcej ›››
- Skutki podatkowe wywozu towaru do oszusta podszywającego się pod kontrahenta więcej ›››
- Rozliczenie ulgi na złe długi w podatku VAT przez wierzyciela więcej ›››

