- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Niektóre kategorie podmiotów zostały wyłączone spod jurysdykcji tego opodatkowania. Należą do nich: podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności (start-up’y w pierwszych 3 latach), przedsiębiorstwa finansowe (enumeratywny katalog podmiotów określony w art. 15c ust. 16), podatnicy, którzy wykazali określony (30%) spadek przychodów w stosunku do przychodów roku poprzedniego, a także podmioty funkcjonujące w prostej strukturze organizacyjnej, bez powiązań mogących skutkować działaniami optymalizacyjnymi (np. w przypadku, gdy osoba fizyczna jest jedynym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem spółki).
Zwolnieniem z podatku minimalnego w ramach grupy podmiotów mogą zostać objęte wyłącznie spółki będące podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy CIT. Katalog ten został jednak przez ustawodawcę rozszerzony poprzez wprowadzenie art. 24ca ust. 17 zgodnie, z którym: „Przepisy ust. 1-16 stosuje się odpowiednio do podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.” Z powyższego w sposób jasny wynika, że intencją ustawodawcy było objęcie zagranicznych zakładów położonych na terytorium Polski całością przepisów dotyczących tzw. podatku minimalnego. Zakres art. 24ca ust. 17 nie został w żaden sposób zawężony, przez co całość przepisów zawartych w art. 24ca należy odnosić także do zakładów zagranicznych, w tym przepisy art. 24ca ust. 14, w którym zdefiniowano warunki do objęcia podatników zwolnieniem z minimalnego podatku dochodowego.
Co do zasady z możliwości zwolnienia z podatku minimalnego, w ramach grupy, w sytuacji poniesienia straty będą mogli skorzystać mniejsi podatnicy po połączeniu ich strat podatkowych z dochodami większych podatników w grupie, którzy jednak muszą wykazać odpowiedni poziom dochodowości, tak aby cała grupa spełniła określone przez ustawodawcę warunki. Tak więc dochód grupy, o której mowa w art. 24ca ust. 14 pkt 6 należy rozumieć jako nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów. Stanowisko takie zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji podatkowej KIS z 18 lipca 2022 roku, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.14.2022.2.MK.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Zwolnienie z prowadzenia kasy rejestrującej dla sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym więcej ›››
- Koszty finansowania dłużnego a CIT więcej ›››
- Podwyższona amortyzacja w spółce osobowej więcej ›››
- Wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy a PIT więcej ›››
- Podatkowe rozliczanie remontu w czasie więcej ›››

