21.11.2011 r.
4 min

Przemieszczenie towarów do Polski po imporcie w Niemczech a WNT

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.11.2011r.
4 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który dokonuje zakupu samochodów oraz motocykli używanych na terytorium państw trzecich tj. Szwajcarii. Samochody są odprawiane (clone) w państwie Unii Europejskiej tj. w Niemczech. Podatek od importu nie jest płacony w Niemczech. Samochody oraz motocykle są zgłaszane do odprawy celnej w Niemczech. Niemieckie organy celne stosują procedurę dopuszczenia do obrotu przy ocleniu samochodów zakupionych przez Podatnika w Szwajcarii. Następnie samochód jest sprzedawany w Polsce na zasadach ogólnych tj. całość transakcji jest opodatkowana VAT. Transakcja nabycia i sprowadzenia samochodów oraz motocykli jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

W związku z powyższym Podatnik zadał następujące pytanie:

Czy prawidłowo rozpoznano opisaną sytuację jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, a co za tym idzie, czy prawidłowo transakcja sprzedaży jest opodatkowana na zasadach ogólnych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów co do zasady wymaga istnienia dwóch stron transakcji: jeden podmiot nabywa towary, rozpoznając u siebie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, natomiast druga strona dostarcza te towary, rozpoznając u siebie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ustawa o podatku od towarów i usług pozwala jednakże na uznanie za wewnątrzwspólnotowe nabycie także czynności, w przypadku których podatnik przemieszcza towary należące do swego przedsiębiorstwa z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa. W tym przypadku w państwie, z którego przemieszczane są towary, występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, natomiast w państwie, do którego przemieszczane są towary, następuje ich wewnątrzwspólnotowe nabycie. Powyższą „transakcję” można nazwać wewnątrzwspólnotowym przemieszczeniem towarów.

Zastosowanie powyższego mechanizmu, w którym opodatkowaniu w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej podlega samo przemieszczenie towarów, pozwala na faktyczne opodatkowanie towarów w miejscu ich faktycznej konsumpcji. Towary przemieszczane przez podatnika mają mu posłużyć do działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski, uprzednio zaimportowanych z terytorium państwa trzeciego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Podatnika, spełnia przesłanki określone w art. 11 ust. 1 ustawy i należy je traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski według stawek właściwych dla nabytych towarów.