02.06.2018 r.
4 min

Rachunki bankowe państwowych jednostek budżetowych a split payment

Ekspert KIP

Skopiuj link
02.06.2018r.
4 min

Zmiana rozporządzenia wiąże się koniecznością dostosowania jego przepisów do zmian wprowadzonych ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 62), które wejdą w życie od dnia 1 lipca 2018 r., która nowelizuje ustawę Prawo bankowe oraz wprowadza mechanizm podzielonej płatności do ustawy o VAT.

Zgodnie z postanowieniami art. 62b ust. 2 pkt 8 ustawy Prawo bankowe rachunek VAT może być obciążony w celu przekazania środków na rachunek rozliczeniowy państwowej jednostki budżetowej, w przypadku gdy rachunek VAT prowadzony jest dla rachunku rozliczeniowego, o którym mowa w art. 196 ust.  1 pkt 2 albo 5 ustawy o finansach publicznych.

Jak już wcześniej pisałem w artykule: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie podzielonej płatności kwestia wyłącznego dysponowania przez państwowe jednostki budżetowe środkami zgromadzonymi na rachunku VAT (bez konieczności występowania o „uwolnienie tych środków do urzędu skarbowego) jest co najmniej wątpliwa jeśli chodzi o zasadę równości podmiotów i neutralności VAT. W celu umożliwienia tym jednostkom nieskrępowanego korzystania z środków na rachunku VAT Ministerstwo Finansów wprowadza nowe regulacje.

Dla potrzeb dysponentów środków budżetu państwa, w tym państwowych jednostek budżetowych, będzie otwarty jeden wspólny rachunek VAT. Rachunek ten będzie prowadzony dla rachunków dochodów, rachunków wydatków, rachunków pomocniczych państwowych jednostek budżetowych dla środków na wydatki niewygasające i dla dotacji podlegających zwrotowi do budżetu państwa oraz rachunków pomocniczych, na otwarcie których wydał zgodę Minister Finansów, w trybie o którym mowa w § 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzajów i trybu dokonywania operacji na rachunkach bankowych. Dla pozostałych rachunków pomocniczych będą prowadzone odrębne rachunki VAT.

Jak tłumaczy Ministerstwo finansów dla efektywnego zarządzania środkami budżetu państwa gromadzonymi na rachunkach VAT zostanie wprowadzony mechanizm przeksięgowywania środków polegający na tym, że ze wspólnego rachunku VAT środki będą, po zakończeniu dnia operacyjnego, automatycznie przekazywane na rachunek dochodów dysponenta środków budżetowych.

Projektowane przepisy przewidują możliwości korzystania przez dysponentów środków budżetu państwa z instrumentów płatniczych, w szczególności kart płatniczych oferowanych przez NBP. Uregulowano również zakres korzystania z instrumentów płatniczych wskazując, że wymagają one wcześniejszego przekazania środków celem ich użycia. Regulacja ta ma zapobiec powstawaniu niedozwolonych debetów na rachunkach służących do obsługi instrumentów płatniczych.

W projekcie przewidziano również rezygnację z obowiązku składania przez kierowników państwowych jednostek budżetowych, dla których otwarto rachunki pomocnicze, kwartalnej informacji o stanie środków na każdym rachunku pomocniczym, w celu zmniejszenia obciążenia dysponentów obowiązkami sprawozdawczymi.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r. tj. w terminie skorelowanym z terminem wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Natomiast przepisy dotyczące korzystania z nowych usług oferowanych przez NBP wejdą w życie z dniem 2 listopada 2018 r.

źródło: www.rcl.gov.pl

oprac.: Wojciech Zajączkowski