23.04.2012 r.
3 min

Rewolucyjne zmiany w podatku VAT od 2013 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.04.2012r.
3 min

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo zostały skierowane do uzgodnień resortowych, dlatego też projekt nie został jeszcze przesłany do procesu legislacyjnego w Sejmie. Proponowane zmiany obejmą praktycznie wszystkich podatników i dotyczą wszelkich dziedzin prowadzenia działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów zmienia wartość prezentów, zarówno tych podlegających ewidencji, jak i tych niepodlegających ewidencji (obecnie do 10 zł netto – po zmianach 20 zł). Zmienia się definicja próbek.

Radykalnie ulega zmianie moment powstania obowiązku podatkowego zarówno wobec transakcji krajowych, jak i transakcji transgranicznych (eksport towarów, dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych). Proponuje się rezygnację ze szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego m.in. w stosunku do usług budowlanych, transportowych, spedycyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu, stałej obsługi prawnej i biurowej. Zgodnie z informacjami obowiązek podatkowy będzie powstawał w końcu miesiąca dokonania danej czynności (wydania towaru, wykonania usługi). Istotnie zmieni się obowiązek podatkowy w imporcie usług i eksporcie usług.

Planowana jest również zmiana terminu odliczeń podatku naliczonego. Terminem tym obecnie jest, co do zasady, data otrzymania faktury lub dokumentu celnego. Po zmianach terminem tym ma być moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, ale nie wcześniej niż moment otrzymania faktury. Zmiany te mają objąć również nabywców wewnątrzwspólnotowych.

Przepisy dotyczące faktur mają zostać przeniesione z rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Poprzez zmianę momentu obowiązku podatkowego zmienią się terminy wystawiania faktur, jak również zostaną zmienione informacje zawarte na fakturach (zgodnie z dyrektywą 2010/45/UE). Wprowadzone zostaną faktury uproszczone. Ministerstwo Finansów projektuje likwidację faktur wewnętrznych.

Istotne zmiany mają dotyczyć również podstawy opodatkowania. Według informacji rezygnuje się z pojęcia obrotu na rzecz terminu podstawa opodatkowania. Może to spowodować istotne problemy dla podatników, którzy dokonują sprzedaży eksportowej lub w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych, bowiem podatek (przy braku dokumentów potwierdzających dostawę) może być wyliczany rachunkiem „od stu” a nie „w stu”.

Ministerstwo Finansów chce również przesunąć, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu w art.: „Czy w 2013 roku podatnicy będą odliczać cały VAT od samochodów z kratką?”, termin pełnego odliczania podatku naliczonego od samochodów o ładowności powyżej 500 kg ze stycznia 2013 r. na styczeń 2014 r.

Aktualna promocja: